Noc Muzeów w Operze. Wirtualna podróż po gmachu przy Odeskiej

2020.05.15 07:44
Opera i Filharmonia Podlaska przygotowała wirtualną podróż po swoim gmachu przy ul. Odeskiej oraz koncertową transmisję utworu Wojciecha Kilara. Te wszystkie atrakcje z okazji Nocy Muzeów.
Noc Muzeów w Operze. Wirtualna podróż po gmachu przy Odeskiej
Fot: Michał Heller/OiFP-ECS

Noc Muzeów zawsze była okazją do spotkania z widzami, rozmów z artystami i odkrywania operowych tajemnic. W tym roku, choć w wymiarze wirtualnym, Opera i Filharmonia Podlaska również zaprasza do spędzenia sobotniego (16.05) wieczoru.

Warto obserwować facebookowy profil Opery. O godz. 18.00 można będzie wyruszyć w podróż po gmachu Opery i przekonać się, że za każdym rogiem kryje się wyjątkowa tajemnica.

Dodatkowo, w cotygodniowym paśmie koncertowych transmisji online, odbędzie się premierowa transmisja utworu "Missa pro pace" Wojciecha Kilara - propozycji płytowej Chóru i Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej. Chociaż światową sławę przyniosła Wojciechowi Kilarowi muzyka filmowa (m.in. "Drakula", "Pianista", "Ziemia obiecana") to spełniał się on przede wszystkim w twórczości autonomicznej, pozostając wiernym zasadzie, że podstawą tworzenia jest wolność. Dążył to tego, by, jak sam mówił, "być jak najlepszym Kilarem", nie tylko w artystycznym znaczeniu tego słowa.

"Missa pro pace" została skomponowana w 2000 roku i jest przeniknięta duchem średniowiecznej muzyki kościelnej - przeważa w niej nastrój medytacji, kontemplacji i modlitewnego skupienia. Na pierwszy plan wysunięty został śpiew i tekst liturgiczny, dopełniony skromnym zestawem prostych środków techniki kompozytorskiej, co służy świadomej archaizacji.

Msza zbudowana została tradycyjnie, z pięciu części: Kyrie, Gloria, Credo, Sanctus i Agnus Dei, poprzedzonych organowym Introitus (nie zamieszczonym na płycie), przy czym kulminacja przebiegu muzycznego dzieła przypada w finałowym fragmencie ostatniego ogniwa - Dona nobis pacem. Dominujące zazwyczaj Credo i Sanctus w kompozycji Kilara są momentami wyciszenia i zadumy.

Utworu wysłuchać będzie można również 16 maja o godz. 19.00 na kanale OiFP na YouTube.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1229 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39