Noc na granicy minęła spokojnie. Policja zatrzymała 2 francuskich dziennikarzy

2021.11.15 09:20, Aktualizacja: 2021.11.15 15:59
Minionej doby odnotowano blisko 120 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Z kolei podlaska policja zatrzymała 4 kurierów, którzy przewozili 33 imigrantów oraz zatrzymała 2 francuskich dziennikarzy.
Noc na granicy minęła spokojnie. Policja zatrzymała 2 francuskich dziennikarzy
Fot: SG

Słabnąca liczba prób

W niedzielę (14.11) na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 118 prób nielegalnego przekroczenia granicy. W porównaniu z poprzednimi dniami, liczba ta jest dość niska - w sobotę odnotowano 223 próby, a w piątek 219.

- Wobec 39 cudzoziemców wydane zostały postanowienia o opuszczeniu Polski. W listopadzie granicę Polski z Białorusią próbowano przekroczyć 5,1 tys. razy - poinformowała Straż Graniczna.

Aktualnie w okolicach Kuźnicy po stronie białoruskiej znajduje się ok. 1 tys. migrantów. Są oni cały czas pilnowani przez białoruskich pograniczników. Tam miniona noc minęła dość spokojnie.

Jednak w okolicach Czeremchy nie było spokojnie. Około 60-osobowa grupa nielegalnych imigrantów próbowała siłowo sforsować polsko-białoruską granicę.

- 14 listopada wieczorem w rejonie służbowej odpowiedzialności Placówki SG w Czeremsze w okolicy miejscowości Połowce po stronie białoruskiej zebrała się grupa około 60 osób. Cudzoziemcy zachowując się bardzo agresywnie próbowali przedostać się na polską stronę. Niszczyli ogrodzenie znajdujące się na granicy oraz rzucali kamieniami w stronę funkcjonariuszy Straży Granicznej i żołnierzy Wojska Polskiego. Na szczęście żaden z funkcjonariuszy i żołnierzy nie ucierpiał podczas tego zajścia. Dzięki szybkiej interwencji funkcjonariuszy i żołnierzy udaremniono próbę nielegalnego przedostania się tych osób z Białorusi do Polski - powiedziała Krystyna Jakimik-Jarosz z Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej.Wpadli kolejni kurierzy

W niedzielę (14.11) policjanci podczas kontroli drogowych zatrzymali 4 osoby, w związku z pomocnictwem przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Zatrzymani to: obywatel Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Szwecji i Niemiec. Kurierzy chcieli przewieźć 33 osoby nielegalnie przebywające w Polsce.

Pierwszy kurier wpadł tuż po północy w miejscowości Wiercień (powiat bielski). Policjanci zatrzymali toyotę, którą obywatel Wielkiej Brytanii przewoził 8 obywateli Iraku.

O godz. 2.20 w Kleszczelach (powiat hajnowski) policjanci z Katowic zatrzymali forda, którego kierowcą był obywatel Ukrainy. Na miejscu czekało 6 obywateli Iraku, którzy mieli zostać zabrani przez owego kierowcę.

Również w powiecie hajnowskim o godz. 3.20 w Narwi policjanci z Olsztyna zatrzymali toyotę, którą obywatel Szwecji przewoził 10 obywateli Iraku.

Ostatni kurier wpadł o godz. 18.00 w Bielsku Podlaskim. Tam oddelegowani funkcjonariusze z Krakowa zatrzymali volkswagena, w którym obywatel Niemiec przewoził 9 Irakijczyków.

- Ponadto minionej doby policjanci w województwie podlaskim zatrzymali 47 osób, które nielegalnie przebywały na terytorium RP. Od początku trwania kryzysu policjanci zatrzymali 4574 osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę - przekazał podinsp. Tomasz Krupa, rzecznik prasowy podlaskiej policji.

Zatrzymano dziennikarzy

W poniedziałek (15.11) rano policjanci w Usnarzu Górnym zatrzymali dwóch dziennikarzy RT France - jest to francuska wersja kontrolowanego przez państwo rosyjskie kanału informacyjnego RT. Kanał jest finansowany przez rząd rosyjski.

- Dziennikarze przebywali w strefie objętej stanem wyjątkowym bez wymaganych zezwoleń. W tej chwili trwają czynności z zatrzymanymi - poinformował po godz. 9.00 podinsp. Tomasz Krupa.

[AKTUALIZACJA]

Przed godz. 16.00 rzecznik prasowy policji poinformował, że zatrzymani dziennikarze zostali ukarani przez sąd karami grzywny w wysokości 1,2 tys. zł plus koszty sądowe.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1761 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39