Nowa data i secret location Up To Date Festival

2023.02.08 15:01
Up To Date to wydarzenie, które od 13 lat odbywa się w Białymstoku. Jest to już marka sama w sobie. W tym roku na uczestników festiwalu czeka wiele zmian.
Nowa data i secret location Up To Date Festival
Fot: Anna Kulikowska

Świetny odbiór Festiwalu

Podczas ostatniej edycji Up To Date były prowadzone przez pracowników i studentów Uniwersytetu w Białymstoku badania socjologiczne, które dowiodły o niezwykłej popularności festiwalu. Podstawową metodą badania były wywiady kwestionariuszowe w formie ankiet.

Up Tp Date jest kluczowym wydarzeniem na mapie imprez w Białymstoku.

- Opinie są jednoznaczne. Badane osoby widzą festiwal jako swoistą wizytówkę Białegostoku, jako wydarzenie, które przyciąga osoby lokalnie, też z Polski i ze świata - przedstawiał wyniki raportu dr Maciej Białous. - Festiwal ma wymiar glokalny, czyli łączy globalne trendy z lokalnością, z dobrze rozumianą swojskością, poczuciem bycia u siebie.

Badania wykazały także, że Up To Date jest pewnym świętem, czyli wyjątkowym, cyklicznym czasem. Festiwal posiada wartość wspólnotową, która polega na spotkaniu się z ludźmi, a uczestnicy są otwarci na siebie nawzajem. Festiwal ponadto ma charakter ewolucyjny, organizatorzy stawiają na jego rozwój.

Zmiany, zmiany

W środę (8.02) podano nową datę Up To Date Festival. Mianowicie w 2023 r. odbędzie się on 23-24 czerwca.

- Decyzja o zmianie daty nie była ani spontaniczna, ani łatwa. Przez wiele lat byliśmy festiwalem zamykającym sezon letnich wydarzeń muzycznych. Było to swego rodzaju nie tylko igranie z kaprysami pogody, ale także możliwościami finansowymi naszych sympatyków - mówił Jędrzej Dondziło, dyrektor programowy Festiwalu. - Mamy świadomość, że przyjazd do Białegostoku z Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia, ale i Berlina, Wilna czy Pragi poza sezonem wakacyjnym stanowi dodatkowe utrudnienie w podjęciu już i tak trudnej decyzji. Dodatkowo, wrzesień to także okres powrotów do miast akademickich studentów pochodzących z Białegostoku. Do tej pory były to nasze intuicje. Dziś, dzięki pracy wykonanej przez pracowników Instytutu Socjologii UwB, wiemy, że miały one swoje podstawy. Nie ukrywamy, że dodały nam one odwagi w podjęciu tej zaskakującej dla wielu decyzji - dodał Dondziło.

Dodatkowo zmienia się również lokalizacja festiwalu. Po 7 latach festiwal opuszcza kryte parkingi Stadionu Miejskiego w Białymstoku na rzecz nowej lokalizacji, która na razie jest trzymana w tajemnicy. Szczegóły dotyczące nowego miejsca Up To Date Festival podane zostaną w przyszłości.

- Nowe miejsce nie ma swojej zwyczajowej nazwy ani adresu pocztowego. Co nie znaczy że kiedyś takiej nazwy mieć nie będzie. Białystok to miasto zielone. Tak w centrum jak i na obrzeżach. To także miasto o gęstej zabudowie. Mimo to udało nam się znaleźć zupełnie nową, nieoczywistą przestrzeń, w której zorganizowanie 14. edycji festiwalu będzie możliwe. W czerwcu tego roku zaprosimy Was na letni, outdoorowy Up To Date Festival - powiedział Jędrzej Dondziło.

W czwartek (9.02) do sprzedaży trafią pierwsze, mocno limitowane karnety na Up To Date Festiwal 2023.

Międzynarodowy projekt i partner strategiczny

Ponadto Stowarzyszenie Pogotowie Kulturalno-Społeczne, formalny organizator Up To Date Festival, wobec pozytywnego rozstrzygnięcia grantowego programu Unii Europejskiej Kreatywna Europa, którego w okresie 2023-2026 będzie beneficjentem, staje – jak twierdzi Dondziło, przed historyczną szansą na rozwój. Projekt IMMERSIONS łączy podmioty z Polski, Norwegii, Litwy i Portugalii i ma na celu m.in. wsparcie i wyrównanie szans europejskich muzyków i promotorów zajmujących się muzyką elektroniczną i działających na peryferiach dużych, kulturalnych centrów, marginalizowanych przez geograficzne wykluczenie i negatywne mechanizmy rynkowe.

Filarem na którym opiera się realizowany projekt jest założenie, że wydarzenia organizowane przez wszystkich partnerów projektu zostaną połączone ze sobą za pomocą innowacyjnego systemu przesyłu występów na żywo.

Organizatorzy Up To Date Festivalu w 2023 roku będą kontynuować współpracę z białostocką grupą Electrum, działającą w branży odnawialnych źródeł energii, technologii i informacji. 

- Partnerstwo Strategiczne Electrum z Up To Date nie ogranicza się tylko do wydarzeń ideowo nam bliskich takich jak Latający Balon Ambientu wraz z akcją charytatywną, Electrum Ambient Park z warsztatami eko-designie czy Warszawski Salon Ambientu, które w tym roku ponownie pojawią się kalendarzu wydarzeń kulturalnych. Cieszymy się, że oprócz wsparcia finansowego możemy również pomóc merytorycznie i podzielić się wiedzą oraz informacją i doświadczeniem - powiedział Jacek Popławski, dyrektor rozwoju i strategii w Electrum Holding sp. z o.o.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl
967 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39