Nowa – duża inwestycja. W Białymstoku powstanie Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży

2019.03.22 17:54
W naszej części kraju od kilku lat nie ma stacjonarnego oddziału, gdzie pomoc psychiatryczną mogłyby otrzymać dzieci i młodzież. Teraz ma się to zmienić.
Nowa – duża inwestycja. W Białymstoku powstanie Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Fot: JF

W piątek (22.03) została podpisana umowa na budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży w Białymstoku. To bardzo ważna inwestycja, bowiem do tej pory w północno-wschodniej Polsce brakowało takiego ośrodka. W przyszłości ma także powstać podobne centrum dla dorosłych.

- To jest bardzo ważna umowa, która wskazuje, że troszczymy się o zdrowie psychiczne mieszkańców województwa podlaskiego – powiedział marszałek województwa Artur Kosicki. - Wiemy, że takie potrzeby są na Podlasiu, że region długo nie mógł sobie z tym problemem poradzić. Mam nadzieję, że w ciągu 2-3 lat to Centrum u nas powstanie – dodał.

Inwestycja będzie kosztowała łącznie 20 mln zł. Pieniądze na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego – 17 mln zł. Pozostałą kwotę - dzięki współpracy z Ministerstwem Zdrowia - otrzymamy z budżetu państwa.

- Największym dobrem i największą wartością tej inwestycji będzie skumulowanie w tych centrach specjalistów, którzy w sposób profesjonalny zajmą się pacjentami. Ta inwestycja zasypuje ogromną lukę, która w województwie podlaskim do tej pory była. Ważne jest usytuowanie go przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, co daje dwie możliwości - wprowadzenie nowych, innowacyjnych technologii medycznych do diagnozowania zaburzeń psychicznych i dostosowania kształcenia do aktualnych standardów medycyny - wyjaśnił Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia.

Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży będzie mieściło się w sąsiedztwie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego oraz Uniwersyteckiego Dziecięcego Szpitala Klinicznego. Planowo ma tam znaleźć się 35 łóżek dla młodych pacjentów. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, inwestycja zakończy się w 2022 r.

- Należy jasno powiedzieć, że ta psychiatria jest dla nas, dla rządu bardzo ważna. Jest elementem całościowej reformy psychiatrii i opieki zdrowotnej, która została zainicjowana w ubiegłym roku – przyznał wiceminister Gadomski. - Bardzo się cieszę, że mogliśmy wesprzeć Podlasie. Niewiele jest inwestycji, które jesteśmy w stanie w partnerski sposób realizować wraz z władzami województwa. Tu udało się wesprzeć uniwersytet i szpitale kliniczne pełniące role nie tylko na poziomie regionu.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

832 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39