Nowa książka o Białorusi. Jaki jest nasz wschodni sąsiad?

2016.11.16 10:02
Białoruś, do której można dotrzeć samochodem z Warszawy w zaledwie dwie godziny, to dla Polaków terra incognita - kraj nieznany i zapomniany, na przekór wspólnej wielowiekowej historii.
Nowa książka o Białorusi. Jaki jest nasz wschodni sąsiad?
Fragment okładki książki

Książka "Oblicza Białorusi. Zapiski ambasadora", której autorem jest Leszek Szerepka, nie tylko odkrywa przed nami współczesną Białoruś, ale również przystępnie tłumaczy liczne paradoksy, na które natrafiamy u naszego wschodniego sąsiada. To wciągająca lektura, a zarazem niezastąpiony przewodnik po białoruskiej rzeczywistości, na którą składa się zarówno dyktatorska władza, jak i bierne społeczeństwo.

Białoruś leży tuż za miedzą, a wydaje się wciąż tkwić w innej rzeczywistości. Bo gdzie jeszcze w Europie nakłada się dodatkowe podatki na bezrobotnych czy zabrania robotnikom zwalniać się z pracy? Gdzie regularnie dewaluuje i denominuje walutę narodową? W jakim kraju europejskim, na kilka lat przed wyborami prezydenckimi, można z dokładnością do kilku procent przewidzieć, kto w nich zwycięży? Tylko tu nieletni syn przywódcy może w mundurze przyjmować defiladę wojskową, a prezydent uczyć w telewizji obywateli, jak się kosi trawę czy zbiera kartofle. Tylko tu obowiązuje zakaz klaskania bez pozwolenia w miejscach publicznych. Książkę wydała Fundacja "Sąsiedzi".

Leszek Szerepka to historyk, dyplomata i publicysta. Absolwent Wydziału Historii Uniwersytetu. Długoletni pracownik Ośrodka Studiów Wschodnich im. Marka Karpia w Warszawie. W polskich placówkach dyplomatycznych na Wschodzie (Moskwa, Kijów i Mińsk) spędził łącznie kilkanaście lat. W latach 2011-2015 ambasador RP na Białorusi. Autor licznych analiz i artykułów dotyczących obszaru byłego ZSRR, publikowanych m.in. na łamach "Rzeczypospolitej", "Tygodnika Powszechnego" oraz "Nowej Europy Wschodniej". Współautor, wraz z Martą Jaroszewicz, książki "Wyzwania migracyjne w państwach wschodniego sąsiedztwa Unii Europejskiej".

Spotkanie promocyjne odbędzie się w czwartek (17.11) o godz. 18.00 w audytorium Książnicy Podlaskiej (VI p.). Wstęp jest wolny.

Szczegóły: Spotkanie "Oblicza Białorusi. Zapiski ambasadora"

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1150 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39