Nowa pracownia rezonansu magnetycznego w regionie

2022.12.20 11:59
W szpitalu w Wysokiem Mazowieckiem otwarto nową pracownię rezonansu magnetycznego. Wyposażono ją w nowoczesny sprzęt diagnostyczny.
Nowa pracownia rezonansu magnetycznego w regionie
Fot: Podlaski Urząd Wojewódzki

Oddano już do użytku nową pracownię rezonansu magnetycznego w Wysokiem Mazowieckiem. Inwestycję prowadzono w ramach projektu finansowanego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 - "Budowa i doposażenie Pracowni Rezonansu Magnetycznego wraz z doposażeniem Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej oraz OAiIT i utworzenie Poradni Chirurgii Ręki w Szpitalu Ogólnym w Wysokiem Mazowieckiem".

W ramach tego projektu dostosowano pomieszczenia na potrzeby Pracowni Diagnostyki Obrazowej. Został też zakupiony aparat RTG oraz sprzęt medyczny na Oddział Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej, który używany jest nie tylko podczas operacji, ale też hospitalizacji. Na Oddziale Anestezjologii Intensywnej pojawiło się nowe łóżko elektryczne, respiratory, videobronchoskop i kardiomonitory z modułami transportowymi.

Wybudowano również nowy obiekt, w którym mieści się teraz pracownia rezonansu magnetycznego. Budowa ruszyła w sierpniu, a już w listopadzie ustawiono nowoczesny sprzęt. Inwestycja kosztowała ponad 10 mln zł, z 6,5 mln zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej, kwota około 4 mln zł pochodzi z samorządu powiatowego, a pozostałe środki z budżetu Szpitala.

Rezonans magnetyczny to badania, które pozwala ocenić stan wszystkich narządów wewnętrznych i tkanek. Badanie polega na oddziaływaniu polem magnetycznym na organizm. Jest nieinwazyjne i bardzo precyzyjne. Umożliwia ocenę zmian chorobowych w układzie mięśniowym, szkieletowym oraz w szpiku kostnym oraz sprawdzenie jak funkcjonują naczynia krwionośne i serce.

Badania w Pracowni Rezonansu Magnetycznego będą wykonywane w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1916 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39