Nowa produkcja Opery Podlaskiej. Jaki to tytuł?

2019.02.05 07:13
Ruszyły przygotowania do nowego tytułu Opery i Filharmonii Podlaskiej. Będzie to "Baron cygański".
Nowa produkcja Opery Podlaskiej. Jaki to tytuł?
Fot: Michał Heller/OiFP-ECS
Spotkanie produkcyjne operetki "Baron cygański"

Premiera "Barona cygańskiego" Johanna Straussa syna zbliża się wielkimi krokami: odbędzie się 13 września 2019 roku na dużej scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej. Kierownictwo muzyczne obejmie Bassem Akiki, a reżyserię - znana miłośnikom "Cyganerii" Maria Sartova. Scenografię oraz animacje zaprojektuje Damian Styrna, a wykonaniem animacji i multimediów zajmie się Eliasz Styrna. Za choreografię po raz kolejny odpowiadać będzie zdolny duet: Jarosław Staniek oraz Katarzyna Zielonka, a kostiumy stworzy Anna Chadaj.

"Baron cygański" to jeden z największych sukcesów kompozytorskich Johanna Straussa syna. Utwór opowiada niezwykłą historię uczucia pomiędzy cygańską pięknością o imieniu Saffi i Sandorem Barinkayem - węgierskim szlachcicem, który w wyniku splotu wydarzeń zostaje tytułowym cygańskim baronem. Cygański żywioł przeplata się tu z wiedeńską elegancją, humor z refleksją, wielkie sceny zbiorowe z nastrojowymi ariami i duetami, a muzyka J. Straussa nie wymaga rekomendacji.

Autorem libretta jest Ignatz Schnitzer. Premiera operetki miała miejsce w Wiedniu w 1885 roku i od tego czasu zachwyca słuchaczy na całym świecie. Podczas prawykonania entuzjazm publiczności był tak ogromny, że spektakl niemal w całości został zagrany na bis. Strauss skomponował muzykę pełną lekkości i wdzięku. Powodowany pragnieniem napisania prawdziwej opery, bazował na rozbudowanych partiach wokalnych. Akcja została umieszczona w efektownych sceneriach, w których egzotyka cygańskiego folkloru przeplata się z przepychem wiedeńskich salonów.

To właśnie z "Barona cygańskiego" pochodzi najsłynniejsza aria tenorowa, jak istnieje w całej operetkowej literaturze - "Wielka sława to żart! Książę błazna jest wart!". Można nie znać autora ani tytułu, ale tę melodię i te słowa znają w zasadzie wszyscy.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1108 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39