Nowa wystawa fotografii. Operę odwiedzi Andrzej Świetlik

2018.12.17 16:57
Kolejnym gościem Operowej Galerii Fotografii będzie Andrzej Świetlik, mistrz portretu, twórca związany z grupą artystyczną Łódź Kaliska i fotograf gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej.
Nowa wystawa fotografii. Operę odwiedzi Andrzej Świetlik
Fot: Andrzej Świetlik

- Wystawę "Błądzić, jak się patrzy" przygotowałem ze zdjęć starych, nowszych i nowych - opowiada Andrzej Świetlik. - Poukładane w ciąg narracyjny opowiadają historię wieloletniego błądzenia fotografa w poszukiwaniu czystości stylistycznej swoich prac. Większość to portrety ciekawych osób, ale pojawiają się też przerywniki innego rodzaju.

Andrzej Świetlik (ur. 1951 r. w Złotowie) to współtwórca grupy artystycznej Łódź Kaliska, w której pracuje nieprzerwanie do dzisiaj. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wykładowca fotografii w Wyższej Szkole Informatyki Stosowanej w Warszawie na kierunku Grafika i autor portretów wybitnych osób świata kultury i nauki, m.in. Zbigniewa Brzezińskiego, Ryszarda Kapuścińskiego, Zbigniewa Religi, Jacka Kuronia, ks. Adama Bonieckiego i wielu innych wybitnych postaci. Portretował również uznanych artystów, wśród których znaleźli się m.in. Grzegorz Ciechowski, Edyta Geppert, Kora, Czesław Niemen, Marek Grechuta, Stanisław Soyka, Adam Nowak oraz John Cleese, Danny de Vito, Gerard Depardieu, Marcin Dorociński i Wojtek Smarzowski.

Fotografie Świetlika są także na około 50 okładkach płyt, m.in.: Obywatel G.C. "Obywatel świata", Republika "1991", Maanam "Derwisz i Anioł", Edyta Geppert "Historie prawdziwe" czy Justyna Steczkowska "Dziewczyna Szamana" oraz na wielu plakatach. Autor wystaw indywidualnych, m.in.: "Portrety świetliste" (1993), "Ciszej nieco" (1995), "Jak dzieci" (1997), "Bajki" (2000), "Lekcja tańca" (2012), "Błękitny Świetlik" (2013) i "Ciechowski - Świetlik" (2017).

Z grupą Łódź Kaliska uczestniczył w około 350 wystawach na całym świecie, m.in. w Paryżu, Pekinie, Tokio, Budapeszcie, Pradze, Marsylii, Rzymie, Wiedniu i Montelimar we Francji. Ich prace znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu, Wrocławiu i Kielcach, Muzeum Sztuki w Łodzi, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Zachęty w Szczecinie, Olsztynie i Łodzi oraz kolekcjach prywatnych.

Wystawę "Błądzić, jak się patrzy" przygotowaną specjalnie dla Opery i Filharmonii Podlaskiej można oglądać od wtorku (18.12). W planach jest też spotkanie z autorem, które poprowadzi Michał Heller. Początek o godz. 18.30 w sali kameralnej przy ul. Odeskiej 1.

Zobacz też: Andrzej Świetlik w Operowej Galerii Fotografii

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

936 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39