Nowa wystawa znanego malarza. Leon Tarasewicz w Supraślu

2017.08.03 08:13
Prace Leona Tarasewicza można będzie oglądać w Akademii Supraskiej. Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (4.08).
Nowa wystawa znanego malarza. Leon Tarasewicz w Supraślu
Fot: materiały organizatora
Leon Tarasewicz

Leona Tarasewicza białostockim odbiorcom sztuki przedstawiać nie trzeba. Zwłaszcza tym bywającym w Galerii Arsenał. To właśnie tam najczęściej można obejrzeć prace znanego malarza. Najnowsza wystawa Tarasewicza zostanie otwarta jednak w innym miejscu - będzie to Akademia Supraska.

Obrazy zbudowane ze światła

- W Akademii Supraskiej artysta pokaże nowe obrazy, o zupełnie innej strukturze niż ta, do której nas przyzwyczaił. Zbudowane ze światła, a więc pozbawione tej materialnej cechy malarstwa, jaką jest farba z jej fakturą i chropowatością. Już nie możemy ich dotknąć, by wzmocnić przeżycie estetyczne. Te obrazy można poczuć tylko przez dotyk oka - zapowiada Magdalena Godlewska-Siwerska, kuratorka wystawy.

Dodaje, że twórczość Leona Tarasewicza stale ewoluuje w poszukiwaniu środków wyrazu najbardziej odpowiednich do opisania świata. Artysta maluje na ścianach galerii, tworzy wielkie budowle rozpierane farbą od środka, jakby obraz się wylewał przez szczeliny konstrukcji, wreszcie pokrywa farbą podłogę Pawilonu Polskiego na Biennale w Wenecji. Dotychczasowa twórczość Tarasewicza była niezwykle sensualna, ekspresyjna, materialna. Trudno było oprzeć się chęci dotknięcia obrazu.

Jednocześnie artysta często w dyskusjach podkreśla, że sztuka jest przede wszystkim funkcją intelektu. Swoje budzenie się do sztuki przypisuje Jerzemu Nowosielskiemu, a właściwie jego malarstwu, z którym miał kontakt od dziecka podczas nabożeństw w cerkwi Narodzenia Bogurodzicy w Gródku.

Wernisaż w Supraślu

Leon Tarasewicz urodził się we wsi Waliły koło Gródka, jest absolwentem Liceum Plastycznego w Supraślu oraz Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Obecnie jest profesorem tej uczelni - wykłada przestrzeń malarską na Wydziale Sztuki Mediów i Scenografii. Autor kilkudziesięciu wystaw indywidualnych, uczestnik kilkuset wystaw zbiorowych. Ma w dorobku wiele obrazów, kilkadziesiąt realizacji monumentalnych, również w przestrzeniach miejskich w Polsce i Europie. Laureat wielu prestiżowych nagród i wyróżnień: Fundacji Zofii i Jerzego Nowosielskich, Wielkiej Nagrody Fundacji Kultury, Nagrody im. Jana Cybisa. W 2014 roku otrzymał Perłę Honorową Polskiej Gospodarki (w kategorii kultura), przyznawaną przez redakcję "Polish Market". Jest związany z Fundacją Villa Sokrates i Galerią w Krynkach.

Najnowsza wystawa Tarasewicza zostanie otwarta w piątek o godz. 17.00. Będzie czynna do 15 września. Wstęp jest wolny.

Portal BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.

Szczegóły: Wystawa Leona Tarasewicza

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1356 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39