Nowe banknoty pojawią się w obiegu już 7 kwietnia

2014.03.11 00:00
Narodowy Bank Polski podał do oficjalnej wiadomości, że banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami trafią do obiegu już 7 kwietnia.
Nowe banknoty pojawią się w obiegu już 7 kwietnia
Fot: NBP
Cyframi oznaczone są zmiany w zabezpieczeniach banknotu o nominale 10 zł

Ich projekty graficzne będą takie same, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń spowoduje, że różnice pomiędzy pieniędzmi nowej i dotychczasowej emisji będą widoczne. Główne zmiany to: odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpie­czenie recto-verso. Ponadto na wszystkich banknotach podpis byłej prezes NBP Hanny Gronkiewicz-Waltz zostanie zastąpiony podpisem Marka Belki.

- Zmiana zabezpieczeń banknotów jest operacją czysto techniczną. Banknoty z nowoczesnymi zabezpieczeniami będą stopniowo trafiały do obiegu od 7 kwietnia w ramach standardowych operacji zasilania banków w gotówkę oraz wycofywania zniszczonych lub uszkodzonych banknotów – mówi prof. Marek Belka, Prezes Narodowego Banku Polskiego.

Banknot o nominale 200 zł póki co pozostaje bez zmian ze względu na to, że używamy go rzadziej i jego "żywotność" jest dłuższa niż w przypadku pozostałych. Pomimo wprowadzanych modernizacji, wszystkie dotychczasowe banknoty będą prawnym środkiem płatniczym bezterminowo.

Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl

1331 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39