Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Trwają zapisy do programu

2019.09.06 14:40
Do 4 października trwają zapisy na nowy rok szkolny 2019/2020 do programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.
Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Trwają zapisy do programu
Fot: Grzegorz Chuczun

- Już po raz 14. odbędą się comiesięczne projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Nasz program edukacji filmowej powiązany jest z podstawą programową i realizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego - mówi Krzysztof Sienkiewicz z Białostockiego Ośrodka Kultury.

Kino Forum bowiem jest miejscem, które kolejny rok bierze udział w programie.

Dla uczniów w każdym wieku

W ramach programu odbywają się comiesięczne projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Program edukacji filmowej powiązany jest z podstawą programową i realizowany przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Oprócz cykli dedykowanych szkoły mogą realizować również autorskie programy edukacji filmowej. Należy w tym celu przedstawić listę wybranych filmów koordynatorowi w swoim kinie, który służy pomocą (dkf@bok.bialystok.pl) w opracowaniu programu oraz dostosowuje terminy i godziny projekcji do indywidualnych potrzeb danej szkoły. W nadchodzącym roku przygotowane są cykle tematyczne dla uczniów w każdym wieku oraz przedszkolaków.

O projekcie

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej to odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla uczniów, realizowane w ramach cykli tematycznych, dostosowanych do wszystkich etapów edukacyjnych. Każdy pokaz poprzedza prelekcja multimedialna wprowadzająca uczestników w tematy podejmowane w danym filmie. Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową. Edukacja filmowa to projekt, który realizujemy od lat. Cykliczne spotkania NHEF to projekcje wyjątkowych filmów, które omawiamy podczas prelekcji i prezentacji multimedialnych. Filmy omawiamy również w materiałach dydaktycznych dla nauczycieli, proponujemy oparte na tematach i wątkach z filmów scenariusze lekcji.

Każdy film, który wchodzi do programu, jest opisany w analizie psychologicznej, z której mogą korzystać rodzice i pedagodzy, wskazujemy również związek tematów poruszanych w filmach z podstawą programową.

Jak to działa?

Nauczyciele zapisują swoich uczniów na wybrany cykl (szczegółowe opisy cykli znajdują się na stronie internetowej programu) i od października do kwietnia raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina Forum w Białymstoku na film. Przed każdym filmem odbywa się multimedialna prelekcja poświęcona opisanemu w folderze zagadnieniu lub spotkanie z gościem. Nauczyciele dostają interdyscyplinarne materiały dydaktyczne (informacje o filmie i reżyserze, scenariusze lekcji, karty pracy, opinie psychologów etc.) do wykorzystania zarówno podczas zajęć szkolnych jak i przy rodzinnych dyskusjach filmowych w domu. Po seansie najmłodsi uczniowie biorą udział w dyskusjach i podsumowaniach.

Zapisy do programu trwają do 4 października.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1599 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39