Nowe osiedle w Białymstoku. Komisja za Bagnówką i Osiecką

2021.01.19 16:50
Komisja Samorządności i Bezpieczeństwa Rady Miejskiej w Białymstoku pozytywie zaopiniowała projekty uchwał ws. ulicy Agnieszki Osieckiej oraz utworzenia nowego osiedla.
Nowe osiedle w Białymstoku. Komisja za Bagnówką i Osiecką
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka
Ul. Nowakowskiego będzie granicą osiedla Bagnówka

Radnym Komisji Samorządności i Bezpieczeństwa podoba się zaproponowana patronka ulicy na osiedlu Jaroszówka. Ma być nią Agnieszka Osiecka (więcej: Agnieszka Osiecka będzie miała w Białymstoku swoją ulicę. Gdzie dokładnie?).

- Kim była Agnieszka Osiecka, nie muszę państwu mówić. Powiem tylko, że sąsiedztwo ulic wokół to pisarze i poeci. Ta nazwa jak najbardziej komponuje się w tym rejonie - zwracała się do radnych dyrektor Departamentu Geodezji Urzędu Miejskiego Iwona Suszko.

Także pomysł utworzenia w Białymstoku 29. osiedla spotkał się z akceptacją Komisji. Z Jaroszówki i Wygody ma być wydzielone osiedle Bagnówka (więcej: W Białymstoku będzie nowe osiedle. Co to zmieni?).

Jak tłumaczy przewodniczący Rady Miasta Łukasz Prokorym, już w poprzedniej kadencji zabiegali o to mieszkańcy. Popierali ich duszpasterze i kościoła, i cerkwi z tego terenu. W tej kadencji pomysł odwlekł się w czasie z uwagi na epidemię.

- Nie będzie to miało wpływu na liczbę radnych wybieranych z tego osiedla, mieszkańcy nie poniosą jakichkolwiek koszów - przypomina Łukasz Prokorym. - To odpowiedź na prośby mieszkańców, którzy czują się spadkobiercami wsi Bagnówka włączonej do Białegostoku, którzy chcą, tak jak chociażby Zawady czy Dojlidy Górne zachować dawną nazwę w nazwie osiedla.

Oba głosowania odbyły się bez dyskusji, a radni obie propozycje poparli jednogłośnie. Należy spodziewać się, że projekty uchwał większość głosów uzyskają także podczas sesji.

Ostateczna decyzja o nazwaniu ulicy imieniem Agnieszki Osieckiej, jak też utworzenia osiedla Bagnówka zapadnie w poniedziałek, 25 stycznia. Sesja odbędzie się w strefie czerwonej VIP Stadionu Miejskiego. Początek obrad o godz. 9.00. Będą transmitowane na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1143 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39