Nowe przystanki PKP w Białymstoku i okolicach

2019.02.20 16:57
Ruszyły już prace przy budowie nowych przystanków kolejowych w naszym regionie. Jeden powstanie w Białymstoku, a drugi w miejscowości oddalonej od miasta o kilka kilometrów.
Nowe przystanki PKP w Białymstoku i okolicach
Fot: JF

Kilka tygodni temu ruszyła budowa przystanków: Białystok Nowe Miasto i Hryniewicze. Obecnie prowadzone są pierwsze prace ziemne, przygotowywany jest teren.

- Prace są realizowane w ramach przebudowy na linii kolejowej nr 32 na odcinku Białystok – Bielsk Podlaski (Lewki). Modernizacja trasy obejmuje m.in. budowę 3 nowych przystanków (Orzechowicze, Hryniewicze i Białystok Nowe Miasto) oraz remont 6 stacji i przystanków. Podróżni wygodniej skorzystają z kolei. Perony będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonej mobilności. PLK wymieniły już tory i rozjazdy na trasie z Białegostoku do Czeremchy, dzięki czemu pasażerowie mogą sprawniej podróżować pociągami - informuje Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Dzięki zmianom pociągi będą jeździły szybciej, co jest dużym udogodnieniem dla pasażerów.

- Obecnie składy pasażerskie przyspieszyły i poruszają się z prędkością do 100 km/h. Przebudowana infrastruktura, nowoczesne urządzenia sterowania ruchem, 25 zmodernizowanych przejazdów kolejowo-drogowych na trasie Białystok – Bielsk Podlaski (Lewki) zwiększą poziom bezpieczeństwa podróżnych oraz przewożonych ładunków. Pociągi pasażerskie pojadą z prędkością do 120 km/h, a towarowe 80 km/h - dodaje Jakubowski.

Nowe perony będą miały 120 m długości. Zostaną także wyposażone w nawierzchnię antypoślizgową, gabloty informacyjne, ławki, wiaty i oświetlenie. Mają być gotowe w II połowie 2019 r. i jak informuje PKP – poprawią dostęp do kolei w naszym regionie.

Cała inwestycja ma być zakończona w IV kwartale 2020 r. Wartość projektu sięga 63 mln zł i jest on współfinansowany z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

949 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39