Nowi radni zaczęli kadencję. Jest przewodniczący z PiS

2014.12.01 00:00
26 z 28 nowo wybranych radnych złożyło w poniedziałek ślubowanie. Ich przewodniczącym będzie Mariusz Gromko z Prawa i Sprawiedliwości.
Nowi radni zaczęli kadencję. Jest przewodniczący z PiS
Fot: ESD
Nowy przewodniczący rady miasta Mariusz Gromko

Dwóch radnych nie objęło mandatu

To była pierwsza sesja wybranej dwa tygodnie temu Rady Miasta Białystok. 26 z 28 nowych radnych odebrało zaświadczenie o wyborze, następnie złożyło ślubowanie. Część z nich zakończyła ją słowami "Tak mi dopomóż Bóg".

Ślubowania nie złożyli Tadeusz Truskolaski oraz Adam Poliński. Truskolaski obejmie po raz trzeci urząd prezydenta Białegostoku. Z kolei Adam Poliński pozostanie jego pierwszym zastępcą. W związku z tym nie będą mogli pełnić funkcji radnego.

Na ich miejsce wejdą do rady miasta kolejni na listach Komitetu Truskolaskiego - Katarzyna Todorczuk oraz Dariusz Wasilewski.

Mariusz Gromko przewodniczącym

Większość w radzie miasta ma klub Prawa i Sprawiedliwości i to on wystawiał kandydata na przewodniczącego. Na to stanowisko zaproponowano Mariusza Gromko.
- Jestem przekonana, że nie tylko Mariusz będzie sprawnie przewodził radą, ale też nie będzie uszczypliwości, nie będzie komentował - mówiła Agnieszka Rzeszewska, radna PiS.

Kandydaturę poparły dwa pozostałe kluby.
- 4 lata temu Mariusz Gromko startował w wyborach z hasłem "Z uśmiechem do ludzi". Teraz mam nadzieję, że w radzie nie będzie niepotrzebnych napięć. Także do radnych opozycji będzie podchodził z uśmiechem - liczy Rafał Rudnicki, przez wiele tat partyjny kolega Gromki, teraz z Komitetu Truskolaskiego.

- Mam nadzieję, że to stanowisko nie zmieni Mariusza i będzie obiektywnie prowadził sesje - mówił Zbigniew Nikitorowicz z PO.

Mariusz Gromko został na przewodniczącego wybrany jednogłośnie.
- Chciałbym żadnego z radnych nie zawieść - komentował wybór.

Radni młodsi, mało pań

Biorąc pod uwagę wybrany skład rady miasta, jeszcze z Tadeuszem Truskolaskim i Adamem Polińskim, 13 radnych jest nowych, a 15 to znane twarze. Wśród nich są tylko 3 kobiety. Radni są młodsi niż w ubiegającej kadencji - ich średnia wieku to 43 lata. Najmłodszy z radnych Marek Chojnowski z PiS (jest też Marek Jerzy Chojnowski z PO) ma 26 lat, a najstarszy, Kazimierz Dudziński z PiS ma 72 lata. Dudziński ma też najdłuższy staż - to już jego 5 kadencja, jest radnym od 1998 r.

W czasie głosowania największą liczbę głosów zdobył Mariusz Gromko - 2750.

[WIĘCEJ INFORMACJI WKRÓTCE]

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

929 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39