Nowoczesne szynobusy zasiliły podlaski park taborowy Polregio [ZDJĘCIA]

2021.06.11 17:00
W piątek (11.06) prezes Polregio wraz z przedstawicielami władz województwa podlaskiego przedstawili dwa nowe szynobusy. Będą jeździć na tarasach m.in. do Suwałk, Hajnówki i Czeremchy.
Nowoczesne szynobusy zasiliły podlaski park taborowy Polregio [ZDJĘCIA]
Fot: Malwina Witkowska

Nowe szynobusy

Dwa nowoczesne, spalinowe pojazdy SA-106 zasiliły podlaski park taborowy Polregio.

- Dzisiaj to jest ten dzień, kiedy przekazujemy te dwa szynobusy. W sumie będą miały ok. 320 miejsc, także znacząco zwiększamy dostępność dla pasażerów. Są to oczywiście nowsze pojazdy, więc zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo zwiększą się znacznie. Jest jeszcze bonus w postaci wagonu mającego ok. 60 miejsc siedzących oraz 30 dla rowerów - wyjaśnia Artur Martyniuk, prezes zarządu oraz dyrektor generalny spółki Polregio.

Szynobusy są przystosowane do jazdy z prędkością 120 km/h. Wyposażone są m.in. w wygodne fotele, monitoring i klimatyzację. W pojazdach, w części niskopodłogowej są specjalne miejsca dla podróżnych na wózkach inwalidzkich oraz rampy do ich załadunku.

- Gratuluję podlaskim i białostockim kolejarzom tego nowego sprzętu i tych nowych możliwości, które w ten sposób pozyskują. To jest oczywiście efekt bardzo dobrej decyzji kierownictwa Polregio. Przez ten ruch, który widzimy na dworcu, przez to ile ludzi się tu przewija, widzę, że będą dobrze służyć - mówi Tomasz Madras, wicewojewoda podlaski.

Likwidacja białych plam

- Chcemy pomóc Białemustokowi, nie tylko mieszkańcom, którzy oczywiście muszą dojechać do szkoły czy pracy, ale także turystom. Widzimy te zwiększone potoki pasażerskie po stronie turystów - zauważa Artur Martyniuk.

Dodaje, że uruchomienie tych dwóch pojazdów jest przede wszystkim likwidacją białych plam na mapie, czyli walką z wykluczeniem komunikacyjnym.

- Jest to element walki z wykluczeniem transportowym, jaki jest przez zarząd województwa podlaskiego podejmowany. Wiemy o tym, że są przewozy autobusowe, ale równie istotne są także przewozy kolejowe - podkreśla marszałek Artur Kosicki.

"Bez kolei nie ma dobrej komunikacji w całej Polsce"

- Pojazdy zostały wyprodukowane przez Pesa Bydgoszcz. Natomiast zakupiliśmy je od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. To są autobusy zdecydowanie nowsze od tych, które wcześniej jeździły po Podlasiu - stwierdza prezes Polregio.

Nowe autobusy szynowe będą jeździły na trasach do Suwałk, Hajnówki czy do Czeremchy.

- Cieszymy się razem z podróżnymi, że spółka Polregio otrzymała dwa pojazdy szynowe. Uzasadnieniem tego jest liczba osób, które podróżują - uważa poseł Jarosław Zieliński.

Niebieski szynobus odjechał dzisiaj z Białegostoku do Suwałk, przez Sokółkę i Augustów.

- To jest trasa bardzo obciążona, jeśli chodzi o podróżnych. Jest zarówno mało połączeń, jak i mało pociągów. Te pojazdy będą używane na trasach, które są przez Polregio w Białymstoku obsługiwane - dodaje poseł.

W białostockim taborze Polregio, łącznie z dwoma nowymi pojazdami jest teraz 14 szynobusów.

- Bez kolei nie ma dobrej komunikacji w całej Polsce, w tym również na Podlasiu np. między Białymstokiem a Suwałkami, które przecież muszą mieć dobre połączenie z resztą kraju - podsumowuje Tomasz Madras.

Dodaje, że kiedy nie ma nowoczesnego taboru, kiedy pociągów jest mniej, kiedy jeżdżą rzadziej, wtedy zniechęca to pasażerów do korzystania z tego środka transportu.

Od 13 czerwca zostanie zmieniony rozkład jazdy. Więcej informacji: wakacyjny rozkład jazdy pociągów.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1254 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39