Nowoczesny tomograf za niemal 4 mln zł trafił do podlaskiego szpitala

2023.07.26 07:53
Przez wiele lat szpital korzystał z tomografu, którego precyzja i skuteczność diagnostyczna uległy osłabieniu. Dlatego zakupiono nowy.
Nowoczesny tomograf za niemal 4 mln zł trafił do podlaskiego szpitala
Fot: Kamil Timoszuk / UMWP

Nowoczesny tomograf komputerowy oraz zaawansowany aparat do biopsji, które niedawno zostały wprowadzone na oddziale urologii Szpitala Wojewódzkiego w Łomży, stanowią przełom w diagnozowaniu przypadków raka prostaty. Te innowacyjne urządzenia znacząco wzbogaciły możliwości diagnostyczne placówki, otwierając nowe perspektywy w wykrywaniu oraz precyzyjnym monitorowaniu tego groźnego schorzenia.

Przez wiele lat szpital korzystał z tomografu, który spełniał swoje zadanie, ale w miarę upływu czasu jego precyzja i skuteczność diagnostyczna uległy osłabieniu. Szefowie działów radiologii i urologii zostali zaangażowani przez dyrektora Jarosława Pokoleńczuka w poszukiwaniu nowych rozwiązań. Kładziono przy tym duży nacisk na ciągły rozwój placówki w zakresie diagnostyki medycznej.

– Jest wyposażony w algorytmy niskodawkowe, w ten sposób można obniżyć promieniowanie dla pacjenta o około 80 procent bez ubytku jakości obrazowania. Ma także wiele nowoczesnych funkcji, które pozwolą lekarzowi na stworzenie obrazu diagnostycznego jeszcze przed zakończeniem badania, w czasie rzeczywistym. Możemy zatem szybciej decydować o dalszym postępowaniu wobec pacjenta – wyjaśniała Bożena Chojnowska, szefowa radiologii.

Nowy tomograf komputerowy, którego zakup został sfinansowany za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, stanowi istotną inwestycję w rozwój szpitala. Całkowity koszt 3,8 mln zł, w tym przygotowanie odpowiedniego pomieszczenia, został częściowo pokryty ze środków Ministerstwa Zdrowia, za co dyrektor Pokoleńczuk jest wdzięczny. Wkład własny szpitala wyniósł 400 tys. zł.

Nowa aparatura do biopsji dla oddziału urologii była kolejnym ważnym nabytkiem. Dzięki tej zaawansowanej technologii, lekarze będą mieli możliwość przeprowadzania bardziej precyzyjnych biopsji, co wpłynie na poprawę skuteczności diagnozy raka prostaty. Wartość tego nowego sprzętu wyniosła blisko 750 tys. zł i została sfinansowana w całości z budżetu województwa podlaskiego.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl
1357 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39