Nowość w operze! "To przepiękna, baśniowa opowieść oparta na muzyce Mozarta"

2023.12.15 07:48
W czwartek (14 grudnia) odbyła się premiera najnowszej produkcji Opery i Filharmonii Podlaskiej. "Księgi zaczarowanego fletu" to propozycja skierowana do młodych adeptów sztuki.
Nowość w operze! "To przepiękna, baśniowa opowieść oparta na muzyce Mozarta"
Fot: Michał Heller/ OiFP
Zdjęcie z premiery spektaklu

Jak zapewnia dyrektor OiFP prof. Violetta Bielecka ten spektakl, to "przepiękna, baśniowa opowieść pełna barw i wspaniałych kostiumów zaprojektowanych przez Bartosza Jakuba Kamińskiego-Lingo, oparta na muzyce Amadeusza Wolfganga Mozarta". Sztuka powstała na bazie opery Mozarta "Czarodziejski flet". Zespół artystów pod przywództwem reżysera - Michała Znaniecki postanowił dodać kultowej już sztuce nieco nowoczesności.

Jak podkreśla reżyser, opowieść Mozarta jest historią nieoczywistą. Tak naprawdę nikt nie wie, czym jest tytułowy flet. Realizatorzy stale poszukują klucza do rozwikłania tej muzycznej zagadki. Tym razem postanowiono skupić się na historiach poszczególnych bohaterów.

To będzie zupełna nowość!

Zaplanowano pięć pokazów. Każde wystawienie sztuki będzie unikatowe, bo przedstawione z perspektywy konkretnej postaci. Pamina poszukuje ojca, Tamin bratniej duszy i własnej tożsamości, Monostatos miłości, a Papageno akceptacji. Pojawią się wątki samotności, problemów w rodzinie i izolacji społecznej. Sztuka porusza więc tematykę bliską dla bacznie obserwujących otaczającą rzeczywistość dzieci i wchodzącej w dorosłość młodzieży.

Pojawi się też artystyczny wątek edukacyjny. Operowy świat i jego tajemnice odkrywać będą przed widzami trzy damy. Aby młoda publika mogła rozkoszować się pięknem operowej muzyki i przeżywać własne emocje zdecydowano się na wykonywanie partii śpiewanych w oryginalnej wersji, czyli w języku niemieckim. Partie mówione będą wprowadzały dzieci i młodzież w kontekst całej sytuacji tak, aby odbiór przekazu był dla nich czytelny.

Aby jeszcze lepiej trafić do młodej publiczności, stworzono program opery w formie gry na telefon. Za pomocą kodów QR uczestnicy widowiska mogą rozwiązywać zadania i zagadki, a co za tym idzie dowiedzieć się więcej o spektaklu.

Premiera sztuki odbyła się we czwartek, 14 grudnia na Dużej Scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej. Wówczas zobaczyliśmy historię z perspektywy Papagenona. Kolejne spektakle odbędą się:

- 15 grudnia o godzinie 10:00 (PAMINA) i 12:00 (MONOSTATOS);
- 19 grudnia o godzinie 10:00 (DAMY) i 12:00 (TAMINO);
- 13 stycznia o godzinie 12:00 (DAMY);
- 14 stycznia o godzinie 12:00 (TAMINO).

Zofia Kondraciuk
24@bialystokonline.pl

1177 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39