Nowy miejski kalendarz. Cały w kwiatach

2019.12.12 13:29
"Białystok w kwiatach" - oto motyw przewodni kalendarza na 2020 rok wydanego przez Miasto Białystok.
Nowy miejski kalendarz. Cały w kwiatach
Fot: Marcin Jakowiak/UM Białystok

Rok z kwiatami

Jak co roku, w grudniu, przedstawiciele białostockiego magistratu zaprezentowali kalendarz na następne 12 miesięcy, wydany przez Miasto Białystok. Co roku ma on inny motyw przewodni. Ten najbliższy będzie poświęcony kwiatom w przestrzeni naszego miasta.

- Tym razem postanowiliśmy wydać kalendarz, który dotyczy Białegostoku w kwiatach. Powód jest dosyć prosty - w tym roku założyliśmy 5,5 hektara łąk kwietnych, które ozdobiły przestrzeń publiczną w naszym mieście i spodobały się białostoczanom. Z tego powodu w kalendarzu są kwiaty, chociaż nie tylko łąki kwietne, ale też zdjęcia innych kwiatów, które znajdują się w Białymstoku – mówi Rafał Rudnicki, zastępca prezydenta miasta.

Wszystkie zdjęcia zawarte w kalendarzu są autorstwa Marcina Jakowiaka, jednego z fotografów pracujących w urzędzie miejskim. Prócz np. słoneczników z łąk kwietnych, znajdziemy tam również fotografie kwiatów z Ogrodu Branickich, z donic na Rynku Kościuszki czy po prostu z zieleńców znajdujących się przy drogach.

Kalendarz tradycyjnie już ma wymiar wielokulturowy i są w nim uwzględnione wszystkie święta zarówno katolickie, jak i prawosławne, muzułmańskie oraz żydowskie.

Nie zostanie on udostępniony do sprzedaży, ale będzie można go wygrać w różnych konkursach organizowanych przez urząd miasta. Będzie on także rozesłany do różnych instytucji kultury i różnego rodzaju urządów i to nie tylko w Białymstoku, a w całej Polsce. Łącznie przygotowano 1300 egzemplarzy.

Okazja do świątecznego spotkania

Przedstawiciele miasta przypomnieli również, że już 22 grudnia, o godz. 14.00, odbędzie się kolejna Ekumeniczna Wigilia Miejska. Podobnie jak w latach ubiegłych przygotowuje ją Stowarzyszenie Pomocy Rodzinie DROGA wspólnie z prezydentem Białegostoku. Będzie to uroczyste, doroczne spotkanie wszystkich mieszkańców miasta, bez względu na wyznanie, którzy zechcą razem przeżywać nadchodzące święta. Życzenia białostoczanom złoży prezydent, a arcybiskupi Kościołów katolickiego i prawosławnego przekażą błogosławieństwo.

– W tym roku miejska, ekumeniczna wigilia zgromadzi mieszkańców naszego miasta już po raz dwunasty. Serdecznie zapraszamy naszych mieszkańców na tę uroczystość – mówi zastępca prezydenta Rafał Rudnicki. – To wspaniałe przeżycie, kiedy możemy wszyscy razem cieszyć się Bożym Narodzeniem.

Na uczestników uroczystości będą czekać wigilijne potrawy, w których przygotowanie zaangażowali się także białostoccy przedsiębiorcy. Szykowanych jest 14 tysięcy pierogów, 2 tony bigosu, blisko tona śledzi. Będzie 700 kg sałatki jarzynowej i greckiej oraz tysiąc bochenków chleba. Potrzebujący będą mogli zabrać jedzenie do domu.

Nie zabraknie też oprawy muzycznej. Kolędowanie na Rynku rozpocznie się już o godz. 13.00. Wystąpią białostockie zespoły i chóry. Każdego roku w tym spotkaniu biorą udział setki białostoczan.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1473 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39