Nowy mural w Białymstoku. Przedstawia Jana Klemensa Branickiego

2022.06.23 17:29
Zwykło się mówić w ostatnim czasie, że "Białystok muralami stoi". W przestrzeni miasta jest ich coraz więcej. Zdobią budynki, ściany, mury. W czwartek (23.06) otwarto kolejny, tym razem na ścianie budynku Szkoły Podstawowej nr 47 przy ul. Palmowej. Ukazuje on Jana Klemensa Branickiego.
Nowy mural w Białymstoku. Przedstawia Jana Klemensa Branickiego
Fot: Marcin Jakowiak

Murale są bardzo ciekawym i wartościowym elementem krajobrazu miasta. Nie tylko zdobią, ale także przekazują ważne treści.

W czwartek (23.06) oficjalnie odsłonięto mural na frontowej ścianie budynku Szkoły Podstawowej nr 47 przy ulicy Palmowej w Białymstoku. Można tutaj oglądać wielkoformatowy portret patrona placówki Jana Klemensa Branickiego. Autorem muralu jest Konrad Waraksa, a był on inspirowany XVIII-wiecznym obrazem ze zbiorów Muzeum Podlaskiego.

Jan Klemens Branicki był bardzo istotną postacią w historii Białegostoku. Był przede wszystkim mecenasem kultury. To za jego czasów nasze miasto przeżywało swój rozkwit. Wciąż w przestrzeni Białegostoku można podziwiać dzieła, jakie za sobą pozostawił (vide Pałac Branickich).

Mural Jana Klemensa Branickiego na ścianie szkoły nie jest pierwszym, ukazującym tego historycznego bohatera. Na osiedlu Antoniuk, na ścianie jednego z bloków z inicjatywy Fundacji ProAnima powstał mural przedstawiający również Branickiego.

Czytaj także: Kilka wymiarów Branickiego - nowy mural na Antoniuku.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl
1104 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39