Nowy rektor elekt Akademii Teatralnej w Warszawie wybrany. To białostocki wykładowca

2024.03.25 12:31
24 marca w Warszawie odbyły się wybory na stanowisko rektora elekta Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie na kadencję 2024-2028. Wybrany na to stanowisko został Wiesław Czołpiński, wieloletni wykładowca białostockiej Filii.
Nowy rektor elekt Akademii Teatralnej w Warszawie wybrany. To białostocki wykładowca
Fot: Archiwum artysty

Prof. dr hab. Wiesław Czołpiński jest aktorem i reżyserem, który od ponad 35 lat związany jest z Białostockim Teatrem Lalek. To właśnie na deskach BTL-u występował nie tylko w dziesiątkach pamiętnych ról, ale także pracował tam jako reżyser teatralny. Swoją pasję i wiedzę przekazuje młodym adeptom sztuki teatralnej w białostockiej Filii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, gdzie od lat pełni funkcję wykładowcy. Pod jego opieką wielu aktorów lalkowych zdobyło cenne doświadczenie, które teraz owocuje sukcesami na scenach całego kraju.

Funkcję prorektora Akademii Teatralnej Wiesław Czołpiński pełni od 2012 roku. Wcześniej sprawował funkcję szefa białostockiej Filii, a obecnie odpowiada za kształcenie i opiekę nad studentami, jak również za badania naukowe i ewaluację działalności naukowej w dziedzinie sztuki filmowej i teatralnej. Jego kadencja przyniosła Akademii Teatralnej w Warszawie w 2022 roku najwyższą kategorię naukową w dziedzinie sztuki filmowej i teatralnej, czyli kategorię A+, przyznaną przez Ministra Edukacji i Nauki.

Jako ekspert uczestniczył w pracach licznych zespołów mających istotny wpływ na rozwój szkolnictwa artystycznego w Polsce. Jest również propagatorem polskiej sztuki teatralnej w zakresie teatru lalek na arenie międzynarodowej oraz współtwórcą pierwszego w Polsce kierunku "Technologia Teatru Lalek" w białostockiej filii Akademii Teatralnej.

W latach 2014-2018 pełnił funkcję dyrektora Międzynarodowego Festiwalu Szkół Lalkarskich "LALKANIELALKA", organizowanego przez białostocką filię Akademii Teatralnej w Warszawie. Ponadto, reprezentował Akademię Teatralną w międzynarodowych sieciach skupiających uczelnie artystyczne z całego świata.

Na posiedzeniu elekcyjnym Wiesława Czołpińskiego na stanowisko rektora elekta Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie poparło 44 spośród 65 elektorów.

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1398 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39