Nowy rozkład PKP. Do Warszawy pojedziemy szybciej [ZMIANY]

2023.12.08 07:56
Spółki kolejowe szykują dużo zmian w kursowaniu pociągów na terenie województwa podlaskiego. Poniżej podajemy szczegóły dotyczące PKP Intercity, PKP PLK oraz Polregio.
Nowy rozkład PKP. Do Warszawy pojedziemy szybciej [ZMIANY]
Fot: JF

PKP INTERCITY

W najbliższą niedzielę, czyli 10 grudnia, zacznie obowiązywać nowy rozkład pociągów na sezon 2023/2024. PKP Intercity wprowadza dodatkowe połączenia z Białegostoku do Warszawy, Wrocławia i Łodzi.

Szybciej do Warszawy

Do/z Białegostoku kursować będzie 13 par pociągów całorocznych, czyli o 2 więcej niż dotychczas. Mieszkańcy województwa podlaskiego będą mogli skorzystać z 12 par połączeń do Warszawy (z czego 10 będzie kursowało trasą najszybszą przez Tłuszcz, Łapy i Czyżew, a 2 przez Hajnówkę, zapewniając połączenie dla miejscowości takich jak: Siedlce, Czeremcha, Bielsk Podlaski).

Wydłużone trasy i nowe kursy

Pociąg IC Fredro, który obecnie jeździ na trasie Wrocław – Warszawa przez Opole i Częstochowę, będzie miał wydłużoną relację do Białegostoku. Ponadto skład IC Baczyński kursujący z Warszawy do Wrocławia przez Łódź również pojedzie z Białegostoku i zastąpi pociąg IC Zemenhof, który jeździł tylko między stolicą województwa podlaskiego a Warszawą.

Przewoźnik planuje także uruchomienie dodatkowego pociągu IC Esperanto relacji Białystok – Warszawa Centralna, który kursować będzie w każdą niedzielę.

Liczba pociągów do Krakowa, Olsztyna, Trójmiasta, Szczecina się nie zmieni. Utrzymane zostanie także połączenie IC Hańcza do Mockavy, skomunikowane z pociągiem do Wilna.

Nowoczesne składy i graficzne wybieranie miejsc

PKP Intercity zmniejsza liczbę pociągów kategorii TLK na rzecz nowoczesnych składów kategorii IC. Nową, wyższą kategorię otrzyma pociąg Żubr relacji Warszawa - Białystok. Skład ten, już jako IC Żubr, będzie zestawiony z nowoczesnych wagonów. Spółka chce też zwiększyć liczbę połączeń, w których podróżni będą mogli wybrać miejsce ze schematu graficznego. Do 174 już udostępnionych połączeń obsługiwanych składami wagonowymi z tą funkcją dołączy kolejnych ponad 50. Graficzna rezerwacja miejsc pozwala wybrać konkretne miejsce w wagonie czy sprawdzić frekwencję w danym pociągu.

Obowiązujący od 10 grudnia rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Do czerwca 2024 roku kontynuowana będzie modernizacja stacji Warszawa Zachodnia. Część pociągów nadal będzie obsługiwała stację Warszawa Gdańska, zamiast Warszawy Centralnej, lub będzie kursowała w skróconej relacji do/z Warszawy Wschodniej.


PKP POLSKIE LINIE KOLEJOWE

Dzięki postępowi prac modernizacyjnych na odcinku Czyżew – Białystok w grudniu czas przejazdu pociągów PKP PLK na trasie z Warszawy do stolicy Podlasia skróci się o około 10 minut. Od niedzieli dostępny będzie także nowy peron na przystanku Białystok Zielone Wzgórza.


POLREGIO

Zmiany w województwie podlaskim od 10 grudnia:

Na modernizowanej linii nr 6 Polregio będzie uruchamiało dziewięć par pociągów, w tym:
- 5 par pociągów na odcinku Białystok – Szepietowo,
- 4 pary pociągów na odcinku Białystok – Szepietowo – Czyżew.

Kolejną zmianą będzie wydłużenie trasy dwóch pociągów kursujących obecnie z Białegostoku do Kuźnicy Białostockiej. Pociąg przyjeżdżający do stacji Kuźnica Białostocka o godzinie 17.52 będzie kursował z Czyżewa, a pociąg przyjeżdżający o godzinie 19.44 w dni robocze będzie kursował z Szepietowa, a w weekendy i dni świąteczne z Białegostoku.

Zmiany w rozkładzie jazdy na pozostałych trasach województwa podlaskiego będą dotyczyły głównie terminów i godzin kursowania pociągów.

Zmiany w województwie podlaskim od 1 stycznia 2024 roku:

Na linii kolejowej nr 6, pojawi się dziesięć par pociągów, z tego:
- 3 pary pociągów na odcinku Białystok – Szepietowo,
- 7 par pociągów na odcinku Białystok – Szepietowo – Czyżew.

Niektóre z tych pociągów będą kursowały w bezpośredniej relacji do/z Kuźnicy Białostockiej.

Zostaną połączone relacje dwóch pociągów: Kuźnica Białostocka – Białystok i Białystok – Ełk, tworząc bezpośrednie połączenie Kuźnica Białostocka (odjazd o godzinie 16.57) – Ełk (przyjazd o godzinie 19.37).

W rozkładzie jazdy pojawi się dodatkowa para pociągów na trasie Białystok – Czeremcha. Nowy pociąg będzie odjeżdżał z Czeremchy o godzinie 10.34, a z Białegostoku o godzinie 12.18 i będzie kursował w dni robocze.

Pociąg relacji Białystok – Siedlce odjeżdżający z Białegostoku o godzinie 9.17 (od nowego rozkładu o godzinie 9.09), który obecnie kursuje od poniedziałku do piątku, będzie kursował codziennie.

Wszystkie szczegóły o rozkładach jazdy w sezonie 2023/2024 są dostępne na stronach przewoźników oraz na Portalu Pasażera.

Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.reducha@bialystokonline.pl

1878 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39