Nowy spektakl od BTL-u. Inspirowany jest historią białostockiego getta

2024.05.17 11:14
W niedzielę (19 maja) na scenie Białostockiego Teatru Lalek zaprezentowana zostanie premierowo sztuka "GPS". Spektakl inspirowany jest historią białostockiego getta.
Nowy spektakl od BTL-u. Inspirowany jest historią białostockiego getta
Fot: Daria Lickiewicz

Spektakl "GPS", czyli "Getto Pod Stopami" to dzieło teatralne, dla których inspiracją była historia oraz fragmenty dokumentów, dzienników i pamiątek z białostockiego getta. Sztuka przedstawia historię trzech młodych ludzi, którzy spotykają starszego mężczyznę. Wciąga on młodych w pewną rywalizację. W obsadzie spektaklu znaleźli się: Magdalena Ołdziejewska, Wiesław Czołpiński, Mateusz Smaczny oraz Błażej Piotrowski. Reżyserią przedstawienia zajęła się Maria Żynel.

- Najważniejszą rzeczą w tym spektaklu jest pamięć tego czego nie było, tego co jest dla nas ważne oraz co powinno być dla nas ważne - podkreśla reżyserka. - Kolejna rzecz to przekaz pokoleniowy, czyli na ile młodzi i starsi potrafią w jakichś tematach się dogadać, na ile mamy ze sobą kontakt i na ile możemy od siebie czerpać oraz uczyć się od siebie. Oczywiście jest również wątek żydowski - dodaje.

W spektaklu "GPS" pojawiają się postacie historyczne, takie jak Icchok Malmed, Chajka Grossman, Otto Busse, Bronka Winnicka oraz Mordechaj Tenenbaum. Głównym bohaterem tej historii jest Ben. Postać ta została zainspirowana ostatnim Białystokerem, Benem Midlerem, oraz Samuel'em Pisarem.

- Jestem swojego rodzaju przewodnikiem po tym naszym nieistniejącym w swoich śladach getcie białostockim. Opieramy się na faktach, potwierdzonych miejscach różnych zdarzeń, ale też troszkę konfabulujemy w tym sensie, że wymyślamy pewne trochę fantastyczne spotkania tego małego Bena, potencjalnego żydowskiego dziecka z jego historią i spotkaniami z ważnymi postaciami, które zostały udokumentowane - opowiada prof. Wiesław Czołpiński, rektor Akademii Teatralnej, wcielający się w rolę Bena w spektaklu "GPS".

"GPS" zaprasza widzów w podróż przez historię Żydów, którzy niegdyś zamieszkiwali Białystok. Stanowi to okazję do uświadomienia białostoczanom, zwłaszcza tym młodym, że ta historia rzeczywiście miała miejsce. To swoista podróż w czasie, która pozwoli odkryć nasze miasto z zupełnie nowej perspektywy.

- Coś najciekawszego w przygodzie z robieniem tego spektaklu jest to, że ja mam poczucie jakbym odkrywał swoje miasto na nowo. To jest niesamowite, bo jestem białostoczaninem z dziada, pradziada tak naprawdę i czuję, jakbym przenosił się do Białegostoku, jakiego do tej pory nie znałem i wyobrażałem sobie go zupełnie inaczej. Dowiadując się tego wszystkiego i konfrontując się z różnymi postaciami tutaj na scenie i wątkami całego tematu białostockich Żydów mam poczucie, że coś odkrywam - mówi aktor Mateusz Smaczny.

Spektakl zostanie zaprezentowany premierowo w niedzielę (19 maja) na scenie Białostockiego Teatru Lalek.

Więcej informacji: Spektakl "GPS"

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1520 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39