Nowy szef Urzędu ds. Kombatantów zabiera dotację dla białostockiego Marszu Sybiru

2016.03.10 17:54
Wsparcie Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych XVI Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku stoi pod znakiem zapytania.
Nowy szef Urzędu ds. Kombatantów zabiera dotację dla białostockiego Marszu Sybiru
Fot: Ewelina Sadowska-Dubicka

W grudniu 2015 r. Tadeusz Chwiedź, prezes białostockiego oddziału Związku Sybiraków, zwrócił się z propozycją do Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, by ten współorganizował marsz i przeznaczył na uroczystości 65 tys. zł. Związek Sybiraków otrzymał pozytywną decyzję o przyznaniu dotacji oraz o włączeniu się do organizacji marszu.

W międzyczasie zmienił się szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych - teraz kieruje nim Jan Józef Kasprzyk, powołany przez obecny rząd. Co więcej, niewykluczone, że sam Urząd będzie zlikwidowany, a jego kompetencje zostaną przeniesione na IPN.

Kilka dni temu białostoccy sybiracy otrzymali informację, że Urząd wycofuje się z dotowania uroczystości w Białymstoku.

Interpelację w tej sprawie złożył podlaski poseł Robert Tyszkiewicz (PO). Zwrócił się do Kasprzyka z prośbą o potwierdzenie wycofania się z dotowania marszu. Jak napisał, "brak dofinansowania może znacząco utrudnić organizację uroczystości, która jest jednym z największych wydarzeń patriotycznych w Polsce. Postawi pod znakiem zapytania zwłaszcza udział gości z zagranicy, także naszych rodaków ze Wschodu – to na ich pobyt i przyjazd przeznaczane są środki z dotacji."

- Doświadczenie deportacji na Sybir to część polskiej pamięci narodowej - i nie może ono podlegać koniunkturze politycznej ani być zależne od zmian na stanowiskach ministrów - zamieszanie wokół dofinansowania skomentował dla mediów Tyszkiewicz. - Apeluję, aby szef Urzędu ds. Kombatantów kontynuował wsparcie dla Marszu Żywej Pamięci Sybiru w Białymstoku - było ono udzielane przez wielu jego poprzedników.

Marsz przeszedł po raz pierwszy ulicami Białegostoku w 2000 r. Co roku bierze w nim udział ponad 13 tys. osób - uczniów, studentów i kilkuset gości z zagranicy. Dotąd wydarzenie organizował Związek Sybiraków, przy współudziale prezydenta Białegostoku oraz Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1668 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39