O cierpieniu i bólu - niezwykły koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej

2022.03.05 09:45
Stabat Mater oznacza "Stała Matka" i jest to jedna z sekwencji wprowadzonych przez kościół katolicki do liturgii, wykonywana w czasie Wielkiego Postu. W piątek (4.03) w Operze i Filharmonii Podlaskiej można było wysłuchać Stabat Mater w opracowaniu Gioacchino Rossiniego.
O cierpieniu i bólu - niezwykły koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej
Fot: Michał Heller/OiFP

Stabat Mater jako sekwencja powstała w średniowieczu, słowa napisał Jacopone da Todi w XIII wieku. Od wieków inspirowała wielu kompozytorów. Ukazuje mękę i śmierć Zbawiciela z perspektywy cierpienia jego Matki.

Temat ten podjął również mistrz włoskiej opery Gioacchino Rossini, tworząc niezwykłe dzieło pasyjne na chór, solistów i orkiestrę.

Podczas piątkowego koncertu w Operze i Filharmonii Podlaskiej na początku dyrektor instytucji - prof. Violetta Bielecka, zwróciła się do publiczności ze słowami wsparcia dla narodu ukraińskiego, po czym chór, soliści i orkiestra wykonali hymn Ukrainy oraz "Modlitwę o pokój" Norberta Blachy. Było to nadzwyczaj poruszające.

Także sam repertuar koncertu biorąc pod uwagę kontekst wojny w Ukrainie, był dobrany bardzo umiejętnie. "Stabat Mater" bowiem ukazuje historię matki, która widzi śmierć swojego syna. Słowa utworu o cierpieniu, boleści niezwykle współgrały z tym, co obecnie dzieje się u naszych wschodnich sąsiadów.

Stoi Matka obolała,
Łzy pod krzyżem przepłakała,
Gdy na krzyżu Syn jej mrze.

Jakże w duszy jest zmartwiona,
Zasmucona, zachmurzona,
Aż ją poprzeszywał miecz.


"Stabat Mater" w wykonaniu solistów, chóru, orkiestry pod batutą Mirosława Jacka Błaszczyka było niemal perfekcyjne. Było to niezwykłe misterium, przepełnione wzruszającymi słowami i emocjami.

- Jestem mocno poruszona, cały koncert był bardzo udany, o ile mogę tak powiedzieć w tej sytuacji, jednak temat koncertu był świetnie wpasowany w dzisiejsze realia – powiedziała jedna ze słuchaczek.

Koncert dotykał, wzruszał, rozczulał. Był pełen olśniewających dźwięków i brawurowych wykonań. Dzieło traktowało o śmierci, cierpieniu, bólu, co wydaje się niestety tak bardzo realne i bliskie dziś.

Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl

831 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39