O nihilizmie w prozie Gombrowicza i Witkacego

2010.02.21 00:00
Niedzielne popołudnie nie musi być leniwe i nudne. Intelektualne orzeźwienie serwuje klubokawiarnia Kopiluwak. Specjalność dnia to spotkanie z Mateuszem Wernerem, autorem książki "Wobec nihilizmu. Gombrowicz, Witkacy".

Autor o książce: "Wobec nihilizmu. Gombrowicz, Witkacy to pierwsza próba interpretacji dziejów pojęcia nihilizmu, która wskazuje na jego nierozerwalny związek z historią nowoczesności(...) nowoczesność rozumiana jest w tym wypadku nie tyle jako konkretna epoka w dziejach kultury i cywilizacji, ale jako duchowe uniwersum, w którym ideą przewodnią, organizującą całość kreacyjnych ambicji i interpretacyjnych uroszczeń - stało się pojęcie ładotwórczego projektu. Nihilizm jest wielkim tematem literatury nowoczesnej, a w polskiej literaturze nurt ten reprezentują dzieła Witolda Gombrowicza i Stanisława Ignacego Witkiewicza. Celem mojej książki jest prześledzenie sposobu, w jaki autorzy Pornografii i Nienasycenia podejmują problem nihilizmu, i w jakim stopniu ich własna sztuka i myślenie stają się odpowiedzią na ten problem."

Poloniści i nie tylko zaciekawieni książką, jak i autorem przybywają na godz. 16 do Kopiluwaka. Rozmowę poprowadzi Dominik Sołowiej.

Spotkanie autorskie z Mateuszem Wernerem

MAG

1394 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39