O rolnictwie i żywności. "Zielona niedziela" również w Podlaskiem

2022.03.31 10:09
Bezpieczeństwo żywnościowe będzie głównym tematem ponad 100 spotkań w całym kraju, w ramach akcji "Zielona niedziela". W Podlaskiem PSL organizuje je w 5 miejscowościach, a w Śniadowie udział weźmie Władysław Kosiniak-Kamysz.
O rolnictwie i żywności. "Zielona niedziela" również w Podlaskiem
Fot: Malwina Witkowska
Podczas spotkań PSL zaprezentuje 10 postulatów dotyczących pomocy polskiej wsi

W niedzielę (3.04) posłowie, samorządowcy i działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL) organizują w całej Polsce ponad 100 spotkań w ramach akcji "Zielona niedziela".

- Niezwykle istotną kwestią jest gwarancja bezpieczeństwa żywnościowego. W najbliższą niedzielę, w całej Polsce, odbędą się z naszej inicjatywy spotkania dotyczące sytuacji w rolnictwie i jej wpływu na ceny oraz portfele Polaków - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

Jak uważa, agresja Rosji na Ukrainę to tylko jeden z czynników, które destabilizują sytuację na rynku żywności. Rosnące ceny nawozów, warunki pogodowe i planowane na szczeblu unijnym ograniczenie produkcji rolnej oraz rosnące ceny energii to powody dla których rachunki, które płacimy za żywność w sklepach z dnia na dzień są coraz wyższe. Zdaniem PSL, największym problemem jest brak aktywności rządu w tym obszarze.

- "Zielona niedziela" to kolejny sygnał, że PSL rozmawia zarówno z producentami żywności, jak i konsumentami. Będziemy bronić zdrowych, polskich produktów. Bezpieczeństwo żywnościowe jest podstawą naszej racji stanu - stwierdza Stefan Krajewski, podlaski poseł PSL.

Podczas niedzielnych spotkań PSL zaprezentuje 10 postulatów dotyczących pomocy polskiej wsi. Pierwszym z nich jest odsunięcie w czasie wprowadzenia w życie Zielonego Ładu i ograniczeń w produkcji żywności. Kolejnym jest zaoferowanie dopłat w wysokości 1000 zł do tony nawozu dla rolników. PSL domaga się większych środków na bioasekurację i walkę z ASF, a także 0% VAT na polską, zdrową i tradycyjną żywność. Innymi postulatami są: "Polska wieś zieloną elektrownią" i "STOP CPK – środki przeznaczone na transformację energetyczną". Partia chciałaby również aby w każdej gminie powstał zielony targ. Ostatnimi trzema postulatami są: odbiurokratyzowanie agencji rolnych i uwolnienie ziemi dla rolników; uruchomienie niewykorzystanych środków z PROW; przywrócenie systemów melioracji.

W województwie podlaskim spotkanie z udziałem Władysława Kosiniaka-Kamysza odbędzie się o godz. 13.00 w Gminnym Ośrodku Kultury w Śniadowie (powiat łomżyński).

Spotkania w ramach "Zielonej niedzieli" zostaną przeprowadzone również w:
- świetlicy wiejskiej w miejscowości Skiwy Małe 26 (gmina Siemiatycze) o godz. 13.00;
- Monieckim Ośrodku Kultury w Mońkach o godz. 13.00;
- "Sali pod dzwonnicą" w Jeleniewie (powiat suwalski) o godz. 13.00;
- Gminnym Ośrodku Upowszechniania Kultury w Kalinicy (gmina Brańsk) o godz. 19.00.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

845 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39