Obchodzimy Wszystkich Świętych [INFORMATOR]

2015.11.01 00:00
1 listopada katolicy obchodzą uroczystość ku czci znanych i nieznanych z imienia świętych. Tego dnia odwiedzają też groby bliskich, niosą kwiaty i zapalają znicze.
Obchodzimy Wszystkich Świętych [INFORMATOR]
Fot: pixabay.com

Dzień Wszystkich Świętych ma ponad tysiącletnią tradycję i przypomina nam przede wszystkim tych Świętych Pańskich "z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków" (por. Ap 7, 9), którzy nie mają swoich osobnych wspomnień w roku liturgicznym. W ciągu wieków Kościół ubogacił kult świętych, stawiał im posągi, malował ich obrazy, budował ku ich czci świątynie (np. kościół Sióstr Benedyktynek pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Drohiczynie) i ołtarze, ułożył szereg modlitw i pieśni religijnych, jak też tekstów liturgicznych do Mszy św. i kapłańskich pacierzy - Liturgii Godzin.

Kult Świętych pomnaża cześć Pana Boga. Świętych Pańskich czcimy ze względu na Pana Boga, którego oni "reprezentują". Tak więc nie bezpośrednio, lecz pośrednio przez nich kierujemy kult ku Panu Bogu.

1 listopada jest w Polsce dniem wolnym od pracy. Daje to możliwość wybrania się w podróż, by odwiedzić groby bliskich. To również czas refleksji, zadumy i wspomnień. Tego dnia cmentarze są rozświetlone dzięki tysiącom zapalonych zniczy – symbolu pamięci o zmarłych.

WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH W BIAŁYMSTOKU. NASZ INFORMATOR:

Darmowe przejazdy i dodatkowe autobusy BKM

Organizacja ruchu i parkingi przy cmentarzach

Gdzie zrobić zakupy

Akcja Znicz – wzmożone kontrole i nowe oznakowanie

"Hiena cmentarna" białostockiej straży miejskiej

Ewa Reducha
ewa.r@bialystokonline.pl

1108 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39