Obowiązki pracodawcy w czasie upałów. Warto o nich wiedzieć

2021.07.13 07:53
Wysokie temperatury dają się we znaki, szczególnie, gdy zamiast siedzieć na plaży – muszą pracować. Warto wiedzieć, że pracodawca musi zapewnić odpowiednie warunki do tej pracy.
Obowiązki pracodawcy w czasie upałów. Warto o nich wiedzieć
Fot: pixabay.com

Praca w upały bywa bardzo trudna i bardzo męcząca. Pracodawca ma jednak obowiązek spełnić kilka warunków, które ułatwią pracownikowi wykonywanie swoich obowiązków.

Pracodawca musi zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy

Jak wynika z zasad BHP – każdy pracownik powinien mieć zapewnione w pełni bezpieczne oraz higieniczne warunki pracy. Tak wynika z kodeksu pracy. Podczas upałów pracodawca powinien zapewnić swoim podwładnym dostęp do wody bądź innych zimnych płynów. Dotyczy to głównie pracy, gdzie warunki są szczególnie uciążliwe np. powyżej 25 stopni Celsjusza na otwartej przestrzeni oraz 28 stopni w biurach czy zakładach pracy. Tak samo zimą, gdy temperatura spada poniżej 10 stopni, szef powinien zapewnić pracownikom ciepłe napoje. W kodeksie pracy znajdziemy dokładnie doprecyzowane Rozporządzenie Rady Ministrów o tzw. profilaktycznych posiłkach i napojach.

Szczególną ochroną są objęci ludzie młodzi

Głównie młodociani pracownicy, czyli ci w wieku od 15 do 18 lat są objęci szczególną ochroną, jeśli chodzi o warunki pracy. Nie mogą oni np. wykonywać swoich obowiązków, gdy temperatura w pomieszczeniu jest powyżej 30 kresek, a wilgotność większa niż 65%. W przypadku dużych wahań temperatury pracy nie mogą wykonywać kobiety w ciąży. W ich przypadku wysokie temperatury również mogą być niebezpieczne.

Trzeba mieć świadomość, iż ani kodeks pracy, ani przepisy BHP nie określają jednoznacznie dopuszczalnej temperatury w pomieszczeniach, gdzie przebywają pracownicy. Przepisy nakładają jednak obowiązek na pracodawców, by zapewnili pracownikom temperaturę odpowiednią do rodzaju pracy. Nie ma także konkretnego przepisu, który zezwalałby na rezygnację z wykonywania swoich obowiązków ze względu na pogodę czy temperaturę. Jedynie art. 210 kodeksu pracy mówi o tym, że "jeśli warunki pracy nie spełniają przepisów BHP i zagrażają bezpośrednio zdrowiu lub życiu pracownika, to ma on prawo przerwać pracę". I co jest ważne w tym przypadku – szef nie ma prawa wówczas obniżyć wypłaty takiemu pracownikowi.

Upały – co zaleca PIP?

Podczas upałów Państwowa Inspekcja Pracy zaleca, by używać wentylatorów oraz klimatyzacji. Trzeba jednak mieć na uwadze, że są to zalecenia, a nie obowiązek. Pracodawca może więc nam ich nie zapewnić. PIP przypomina także, by podczas upałów, gdy klimatyzacji używa się dużo częściej – trzeba pamiętać o ich czyszczeniu, bowiem nieodgrzybione mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Gdy temperatury stają się nieznośne, zaleca się także, by skrócić czas pracy podwładnym bez ucinania im wynagrodzenia, ewentualnie zgodzić się na dłuższe przerwy.

Kiedy pracodawca może spodziewać się kar?

Na pracodawcę mogą zostać nałożone kary, jeśli mimo upałów nie dostarczy pracownikom wody. Wówczas może zapłacić grzywnę w wysokości od 1 do nawet 30 tys. zł, jednak kary powyżej 2 tys. nakłada już sąd (inspektor pracy może ukarać przedsiębiorcę od 1 do 2 tys. zł).

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1315 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39