Oczekiwania bezrobotnych absolwentów a rzeczywistość

2015.06.22 00:00
Bezrobotni młodzi absolwenci oczekują wyższych zarobków niż te, które są im oferowane. Okazuje się też, że panie będą usatysfakcjonowane z zarobków o kilkaset złotych niższych niż ich koledzy.
Oczekiwania bezrobotnych absolwentów a rzeczywistość
Fot: pixabay.com

Jak wynika z Bilansu Kapitału Ludzkiego, młodzi Polacy chcieliby zarabiać średnio 1 981 zł netto miesięcznie. Mężczyźni oczekują wypłaty rzędu 2 119 zł, a kobiety 1 816 zł.

Oczekiwania młodych Polaków są związane nie tylko z poziomem wykształcenia, ale też kierunkiem. Jeśli chodzi o panie, to największe wymagania płacowe mają te po studiach wyższych na kierunkach inżynierskich, ścisłych lub przyrodniczych. Chciałyby zarabiać średnio 2 130 zł netto miesięcznie. Humanistki zadowolą się zarobkami przekraczającymi 2 000 zł netto.

W przypadku panów na wyższe wypłaty także liczą ci, którzy mają wykształcenie wyższe na kierunkach inżynierskich, ścisłych lub przyrodniczych. Młodzi mężczyźni, którzy mają wykształcenie średnie o profilu technicznym, oczekują na średnią płacę w wysokości 2 201 zł netto miesięcznie.

Niestety oczekiwania finansowe młodych bezrobotnych Polaków nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistą sytuacją na rynku pracy. Wysokość wynagrodzenia tych, którym udało się znaleźć zatrudnienie, jest znacznie niższa od płac, które dawałyby im satysfakcję. Tylko w dwóch grupach średnia kwot, które są w stanie zadowolić niezatrudnionych, jest niższa niż wynosi przeciętne wynagrodzenie wśród młodych absolwentów, którzy zakończyli edukację na tym samym poziomie. Dotyczy to panów, którzy ukończyli studia wyższe humanistyczne oraz ścisłe.

Najwyższe rozbieżności pomiędzy oczekiwaniami a średnimi zarobkami są w grupie osób, które są absolwentami szkół zawodowych.

Justyna Kozicka
justyna.k@bialystokonline.pl

938 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39