Od dziś oficjalne zniesienie stanu pandemii

2022.05.16 11:14
W poniedziałek (16.05) stan pandemii w Polsce oficjalnie został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego.
Od dziś oficjalne zniesienie stanu pandemii
Fot: Adam Niedzielski/Twitter

Od 16 maja 2022 r. stan epidemii wprowadzony w naszym kraju ponad dwa lata temu (dokładnie 20 marca 2020 r.) został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Minister Zdrowia Adam Niedzielski swoją decyzję argumentuje obserwacją i danymi pochodzącymi z polskich szpitali.

- Od dziś w Polsce nie mamy stanu epidemii, ale stan zagrożenia epidemicznego. Spada liczba zakażeń, maleje liczba hospitalizowanych pacjentów. Mamy szczepionki i leki a odporność populacyjna to ok. 95 proc. Pamiętajmy jednak, że COVID-19 nie zniknął, ale pozostaje z nami – napisał na Twitterze Adam Niedzielski przestrzegając jednak, że zniesienie stanu epidemii nie oznacza zniesienia epidemii, która jego zdaniem wciąż jeszcze z nami jest.

Obostrzenia dotyczące COVID-19 w naszym kraju były znoszone już od jakiegoś czasu. Od 28 marca nie musimy już nosić maseczek (z wyjątkiem przebywania w szpitalach czy innych podmiotach leczniczych). Zniesiona została również izolacji domowej, kwarantanny domowej dla współdomowników, ani kwarantann związanych z wjazdem do Polski. Pacjenci, którzy mają pozytywne testy dostają zwolnienia lekarskie i sami muszą izolować się w domu, bez nadzoru sanepidu.

Rząd ma jednak świadomość, iż sytuacja może się zmienić, dlatego zapowiada, że będzie reagował na bieżąco:

- Będziemy prowadzili wywiady epidemiologiczne i identyfikowali zagrożenia. W momencie stwierdzenia zagrożenia rozprzestrzeniania się wirusa będziemy wprowadzali narzędzie w postaci kwarantanny – mówił pod koniec marca Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny.

Od dziś nie ma już również pełnomocnika rządu do spraw narodowego programu szczepień ochronnych przeciwko wirusowi COVID-19.

W poprzednim tygodniu średnia liczba zakażeń dziennie wyniosła 431 i była o 18% mniejsza niż tydzień wcześniej.

- Żółte światło w postaci stanu zagrożenia epidemicznego nadal się świeci. Pamiętajmy, że tak w przypadku epidemii, jak i endemii nic nie zastąpi zdrowego rozsądku i odpowiedzialności - powiedział minister zdrowia.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

843 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39