Od początku lipca ponad 1 tys. migrantów próbowało przekroczyć granicę

2023.07.10 09:15
Niemal 280 cudzoziemców próbowało nielegalnie przekroczyć polsko-białoruską granicę w miniony weekend. Ponadto pogranicznicy zatrzymali 2 kurierów.
Od początku lipca ponad 1 tys. migrantów próbowało przekroczyć granicę
Fot: SG

W ciągu ostatniej doby (9.07) doszło do prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski przez 30 cudzoziemców. Te incydenty miały miejsce na odcinkach granicznych, gdzie działały Placówki Straży Granicznej w Mielniku i w Białowieży. Wśród tych osób byli obywatele Algierii, Konga i Indii.

W sobotę (8.07) również odnotowano próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski przez 43 cudzoziemców. Te przypadki miały miejsce na odcinkach chronionych przez Placówkę Straży Granicznej w Białowieży, Placówkę Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych oraz Placówkę Straży Granicznej w Narewce. Wśród tych osób byli obywatele Algierii, Maroka i Indii.

Natomiast w piątek (7.07) próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski podjęło aż 206 osób. Wśród nich znaleźli się obywatele Maroka, Indii, Etiopii i Gwinei. Warto zaznaczyć, że spośród tych osób, 22 zawróciły na Białoruś po zauważeniu patroli polskich służb granicznych. Ponadto na odcinku objętym ochroną przez Placówkę Straży Granicznej w Czeremsze, grupa 7 mężczyzn po stronie białoruskiej zachowywała się agresywnie, rzucając kamieniami w stronę polskich patroli. Na szczęście nikt nie odniósł obrażeń. Tego samego dnia na odcinku objętym ochroną Placówki Straży Granicznej w Krynkach, dwóch obywateli Kamerunu przekroczyło graniczną rzekę Świsłocz.

W piątek, dzięki skutecznej interwencji służb granicznych, zatrzymano dwóch kurierów. Na odcinku objętym ochroną przez Placówkę Straży Granicznej w Dubiczach Cerkiewnych, zatrzymano obywatela Ukrainy, który przewoził 6 obywateli Iranu i 2 obywateli Afganistanu. Z koli na odcinku pod służbową odpowiedzialnością Placówki Straży Granicznej w Narewce, po pościgu zatrzymano obywatela Ukrainy, który przewoził 3 obywateli Syrii.

W lipcu odnotowano już łącznie 1056 prób nielegalnego przedostania się z Białorusi na terytorium Polski. W tym roku liczba nielegalnych imigrantów z różnych państw, zatrzymanych na granicy polsko-białoruskiej, wynosi już 15,2 tys.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

630 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39