Odcinkowy pomiar prędkości. W Podlaskiem zostało już tylko jedno urządzenie

2016.11.15 07:52
W woj. podlaskim pozostało już tylko jedno miejsce, gdzie ustawione jest urządzenie do odcinkowego pomiaru prędkości. Główny Inspektorat Transportu Drogowego wycofał się z lokalizacji na odcinku Kisielnica - Stawiski.
Odcinkowy pomiar prędkości. W Podlaskiem zostało już tylko jedno urządzenie
Fot: pixabay.com

Główny Inspektorat Transportu Drogowego podjął decyzję o przeniesieniu urządzenia znajdującego się na odcinku Kisielnica - Stawiski w nową lokalizację (na odcinek Łęczna - Turowola na drodze krajowej nr 82). Przyczyną zmiany jest planowana przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad na 2017 r. przebudowa drogi nr 61. Jednocześnie GITD zastrzega, że nie dysponował taką wiedzą na etapie wyboru lokalizacji dla urządzeń oraz rozstrzygnięcia postępowania przetargowego.

- Nowa lokalizacja podyktowana jest troską o stan bezpieczeństwa na wskazanej trasie oraz licznymi głosami społecznymi w tym zakresie. Warto dodać, iż władze samorządowe potwierdziły gotowość poniesienia wszelkich kosztów związanych z instalacją urządzenia (stanowiącego własność GITD). Jednocześnie nie można wykluczyć instalacji dodatkowych urządzeń w kolejnych latach, w tym na obszarze woj. podlaskiego – informuje Łukasz Majchrzak z Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym.

Wszystko to powoduje, że aktualnie w naszym regionie funkcjonuje tylko jedno urządzenie do odcinkowego pomiaru średniej prędkości. Znajduje się ono na odcinku Zwierki - Zabłudów przy drodze krajowej nr 19. System, w tym miejscu, w okresie styczeń-wrzesień zarejestrował łącznie 1,7 tys. naruszeń. Polegały one na przekraczaniu dopuszczalnej prędkości. Nie brakowało także wykroczeń związanych z niestosowaniem się do czerwonego sygnału świetlnego.

Wprowadzony system zmusza kierowców do ograniczenia prędkości na całej długości drogi. Takie rozwiązanie, poza poprawą stanu bezpieczeństwa, ma przynieść również korzyści dla środowiska. Jazda ze stałą prędkością, przy braku intensywnych przyspieszeń, powoduje redukcję ilości spalin emitowanych do atmosfery oraz upłynnienie ruchu drogowego.

Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl

1768 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39