Odkrycie na strychu dawnej synagogi

2022.09.24 11:49
W budynku dawnej bożnicy przy ul. Waryńskiego odnaleziono elementy wyposażenia świątyni.
Odkrycie na strychu dawnej synagogi
Fot: Galeria im. Sleńdzińskich

"Na strychu budynku Galerii Kultury Żydowskiej przy ul. Waryńskiego 24A odnaleźliśmy oryginalne przedwojenne elementy wystroju wnętrza Bożnicy Cytronów" - poinformowali muzealnicy z Galerii im. Sleńdzińskich w Białymstoku.

Modernistyczna synagoga fundacji rodziny Cytronów została wybudowana w 1936 r. Pierwotnie miała bogate wyposażenie wnętrza, w tym kasetonowy strop w sali modlitwy. Był wykonany z różnych gatunków drzew egzotycznych i polichromowany. W kasetonach znajdowały się gwiazdy Dawida i rozety. Zdobiły go też przedstawienia ilustrujące cytaty z Księgi Psalmów. Przed arką ze zwojami Tory znajdował się cenny kandelabr autorstwa Biskupickiego i Fiszera.

W latach 1945-1968 bożnica Cytronów była główną synagogą Białegostoku. Po wydarzeniach marcowych przestała pełnić funkcje religijne i zaczęła być użytkowana przez różne instytucje, pracownie plastyczne czy spółdzielnię krawiecką. W tym czasie przeszła kilka remontów i przekształceń. W czasie prac rozpoczętych w 1979 r. zniszczono m.in. strop sali głównej.

W 1993 r. budynek bożnicy zajęła prowadzona przez Miasto Białystok Galeria im. Sleńdzińskich. W tym roku galerię malarstwa przeniesiono do siedziby na Rynku Kościuszki, a w dawnej synagodze trwają przygotowana do aranżacji placówki poświęconej historii białostockich Żydów.

Teraz pracownicy galerii odnaleźli dekoracyjne, malowane płyty zdobiące pierwotnie strop budynku.

"Pięknie naśladują intarsjowane kasetony. Najprawdopodobniej w latach 80. zostały zdemontowane, a część wrzucono na nieużytkowe, pozbawione podłogi i oświetlenia poddasze" - poinformowała instytucja.

Ma przekazać, co dalej stanie się z odnalezionymi płytami.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1229 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39