Odkrycie w czasie badań archeologicznych na dziedzińcu pałacu Branickich

2022.09.17 19:09
Fragmenty zabudowy z czasów pierwszych właścicieli dóbr białostockich odkryto podczas badań archeologicznych na dziedzińcu paradnym Pałacu Branickich.
Odkrycie w czasie badań archeologicznych na dziedzińcu pałacu Branickich
Fot: Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB

Są już pierwsze odkrycia z trwających od 13 września badań archeologicznych na dziedzińcu paradnym rezydencji Branickich w Białymstoku. Najważniejsze z nich to fragment podłogi o konstrukcji kamienno-glinianej. Przypuszcza się, że to pozostałości dużego budynku z założenia dworu Raczkowiczów. Jego lokalizację pod obecnym poziomem dziedzińca wskazały wcześniejsze badania georadarowe, które wykazały tam anomalię w zagęszczeniu terenu.

Podczas badań wydobyto również inne artefakty, datowane na XV-XVI w. - fragmenty kafla, ceglanej posadzki i szklanego naczynia. Oprócz tego odnaleziono miedziany szeląg Jana Kazimierza i krzemienny rylec mezolityczny.

Badaniami kieruje prof. Maciej Karczewski z Uniwersytetu w Białymstoku. Prace organizuje i finansuje Uniwersytet Medyczny w Białymstoku, obecny właściciel Pałacu Branickich i terenu dziedzińca wstępnego.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1331 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39