Odmieniona kamienica przy ul. Mazowieckiej

2020.11.26 18:48
Poradnia psychologiczno-pedagogiczna przy ul. Mazowieckiej w Białymstoku może się już cieszyć nowym wyglądem. Kamienica jest wpisana do rejestru zabytków, a jej gruntowny remont kosztował prawie 4 mln zł.
Odmieniona kamienica przy ul. Mazowieckiej
Fot: UM Białystok

Odzyskał dawny blask

Należący do miasta budynek przy ul. Mazowieckiej w Białymstoku przeszedł gruntowną zmianę. Jego remont rozpoczął się w maju 2019 r. a zakończył w listopadzie 2020 r. W czwartek (26.11) wyremontowaną kamienicę odwiedził prezydent miasta.

– Przeprowadzenie tej renowacji pozwoliło odkryć i wyeksponować oryginalność i piękno tego budynku, należącego do tak zwanej białostockiej szkoły muratorskiej. Tak określa się budownictwo z czerwonej i żółtej cegły. To historyczne dziedzictwo naszego miasta – powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Bardzo się cieszę patrząc dziś na ten wspaniały zabytek, że udało się nam przywrócić mu dawny blask – dodał.

Inwestycja za 4 mln zł

Prace budowlane musiały odbywać się pod nadzorem konserwatora zabytków, ponieważ kamienica została wpisana do rejestru zabytków w 2010 r.

W ramach inwestycji wykonano: montaż windy, skucie tynków zewnętrznych i odtworzenie pierwotnej elewacji, naprawę i odtworzenie detali architektonicznych m.in. medalionów i balkonów oraz renowację okna skrzynkowego, które zostało odkryto w trakcie przebudowy. Ponadto budynek został docieplony, wykonano ścianki działowe i instalację elektryczną.

Wymienione zostały okna oraz dach, odsłonięto i wyczyszczono żółto-czerwoną cegłę. Zagospodarowany został także teren wokół budynku, zasadzono zieleń oraz utwardzono chodniki. Wydzielono również miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych.

Koszt prac budowlanych wyniósł ponad 3,8 mln zł. Inwestycja otrzymała dofinansowanie z PFRON-u w wysokości ok. 300 tys. zł.

Poradnia psychologiczno-pedagogiczna

Aktualnie w budynku przy ul. Mazowieckiej od 1990 r. mieści się Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2. Jest to instytucja samorządowa, która świadczy pomoc mieszkańcom z różnymi problemami. Zajmuje się działalnością diagnostyczną, terapeutyczną oraz edukacyjną. Pomaga dzieciom niepełnosprawnym, z zaburzeniami rozwoju, problemami emocjonalnymi czy wychowawczymi.

Budynek powstał w 1863 roku, a przed wojną mieściły się w nim mieszkania oraz Szkoła Podstawowa nr 11 - do której uczęszczał prezydent Ryszard Kaczorowski. Na jednej ze ścian kamienicy znajduje się pamiątkowa tablica. 26 listopada przypada 101. rocznica urodzin prezydenta Kaczorowskiego.

Kamienica znajduje się przy ul. Mazowieckiej 35 na osiedlu Piaski.

Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl

1406 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39