Odmrażanie gospodarki – wytyczne dla sklepów, hoteli i rehabilitantów

2020.04.30 07:48
4 maja zostaną otwarte centra handlowe oraz sklepy budowlane i meblarskie. Będzie można skorzystać z usług hotelarskich, wybrać się do muzeum i do biblioteki. Przedstawiciele tych branż powinni zapoznać się z ministerialnymi wytycznymi.
Odmrażanie gospodarki – wytyczne dla sklepów, hoteli i rehabilitantów
Fot: pixabay.com
Wytyczne dla branż podczas wdrażania się w tzw. nową normalność

4 maja rozpocznie się drugi etap odmrażania polskiej gospodarki. Zostaną otwarte centra handlowe oraz sklepy budowlane i meblarskie. Będzie można skorzystać z usług hotelarskich, wybrać się do muzeum czy też wypożyczyć książkę w bibliotece. Ministerstwo Rozwoju w porozumieniu z Głównym Inspektoratem Sanitarnym i przedstawicielami branż, przygotowało wytyczne, które określają, w jaki sposób można bezpiecznie oferować usługi i z nich korzystać w okresie epidemii koronawirusa w Polsce.

Centra handlowe, sklepy

W centrach handlowych, sklepach o powierzchni pow. 2 tys. mkw. oraz sklepach budowlanych i meblarskich obowiązuje limit osób - na 1 osobę musi przypadać 15 m2 powierzchni handlowej. Do powierzchni sprzedażowej nie wlicza się powierzchnia korytarzy.

Klienci galerii handlowych muszą zachować 2-metrowy dystans między sobą. Wymagane nadal jest zasłanianie ust i nosa. W centrach handlowych nie mogą funkcjonować kluby fitness i przestrzeń rekreacyjna (np. place zabaw).

Hotele i pensjonaty

Konieczne jest umieszczenie w widocznym miejscu informacji o maksymalnej liczbie klientów oraz dozowników z płynem do dezynfekcji rąk dostępnych dla gości, a w szczególności przy wejściach na teren obiektu, w obszarze recepcji, przy wejściu do wind, punktów gastronomicznych oraz przy wyjściu z toalet.

Po każdym kliencie zaleca się rutynowe sprzątniecie pokoju i dezynfekcję wszystkich powierzchni dotykowych (w tym oparcia krzeseł), sprzętu (np. piloty) i łazienki oraz gruntowne wywietrzenie pomieszczenia. Pokój można ponownie wynająć po zakończeniu dezynfekcji.

Gastronomia

W strefie gastronomicznej będzie możliwe kupowanie żywności wyłącznie na wynos i w ramach dostaw. Dania nie mogą być spożywane na miejscu, w galerii ani na ulicy.

Restauracje hotelowe mogą wydawać posiłki gościom hotelowym do pokoju. Nie mogą jedynie serwować ich na miejscu. Siłownie, przestrzenie rekreacyjne i baseny, znajdujące się na terenie obiektu pozostają zamknięte.

Rehabilitacja

Zabiegi rehabilitacyjne będą mogły się odbywać przy zachowaniu wszelkich zasad higieny i dystansu między fizjoterapeutą i pacjentem. Nie zaleca się uczestnictwa w zabiegach osób towarzyszących. Wyjątek stanowią osoby nieletnie i niepełnosprawne.

Pacjentów będzie obowiązywać noszenie maseczek i zakaz używania telefonów komórkowych w trakcie zabiegów. Po każdym zabiegu wymagana będzie dezynfekcja stanowiska. Dotyczy ona wszystkich przedmiotów, z którymi pacjent miał kontakt podczas zabiegu takich jak leżanka, przybory i przyrządy do ćwiczeń, ewentualnie elementy urządzeń zabiegowych.

Salony masażu nadal pozostają zamknięte.

Biblioteki

Wymagane jest zachowanie bezpiecznej odległości od rozmówcy i między współpracownikami (1,5-2 metry). Rekomendowane jest też wydzielenie "drogi brudnej", czyli miejsca zwrotu książek, które będą poddawane kwarantannie, oraz "drogi czystej" dla książek wypożyczanych z biblioteki, które są po kwarantannie.

Angelika Dorf
24@bialystokonline.pl

1218 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39