Odnaleziono 5 niewybuchów. Saperzy już je podjęli

2022.08.23 07:36, Aktualizacja: 2022.08.23 12:15
Koparka wydobyła dwa niewybuchy. Ostatecznie okazało się, że było ich pięć. Na czas pracy saperów wielu mieszkańców Kolna musiało opuścić swoje domy.
Odnaleziono 5 niewybuchów. Saperzy już je podjęli
Fot: KPP Kolno

Wczoraj po południu, w rejonie skrzyżowania ul. Konstytucji 3 Maja i Sobieskiego w Kolnie, w trakcie prac remontowych drogi, operator koparki wydobył dwa niewybuchy.

- Przez całą noc policjanci pilnowali niebezpiecznego znaleziska - informuje sierżant Ewa Zabłocka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Kolnie.

Wczoraj policja informowała mieszkańców, że dziś do godz. 9:00 wszyscy mają opuścić niebezpieczną strefę. Na terenie Kolna zostały wyznaczone miejsca dla osób ewakuowanych, które są czynne już od godz. 7:00. Na czas akcji swoje domy opuści około 1739 osób (dodatkowo 106 osób zadeklarowało pozostanie w miejscu zamieszkania nie podając przyczyny). To mieszkańcy osiedla domów jednorodzinnych. W okolicy nie ma instytucji publicznych ani zakładów prac.

Podjęcie niewybuchów planowane jest na godz. 10.00.

[AKTUALIZACJA]

Na czas podjęcia niewybuchu zostanie wstrzymany ruch na drodze wojewódzkiej nr 647 relacji Kolno - Stawiski na odcinku od drogi krajowej nr 63 w Kolnie do miejscowości Stary Gromadzyn.

[AKTUALIZACJA]

Na miejscu pojawił się już patrol saperski i został wstrzymany ruch pojazdów.

[AKTUALIZACJA, godz. 11.30]

Jak się okazało, w rejonie skrzyżowania ul. Konstytucji 3 Maja i Sobieskiego w Kolnie jest więcej niewybuchów, niż zauważył operator koparki. Do godz. 11.30 wydobyto 5 niewybuchów, pochodzących z czasów II wojny światowej, które w tej chwili są przewożone do jednostki wojskowej w Orzyszu.

Na miejscu cały czas pracują saperzy.

Ruch na drogach nadal jest zablokowany.

[AKTUALIZACJA, godz. 12.00]

- Ruch kołowy na drodze wojewódzkiej nr 647 został odblokowany, jednak dla bezpieczeństwa mieszkańcy nie wrócili jeszcze do swoich domów - przekazała sierżant Ewa Zabłocka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Kolnie.

Teren nadal jest przeszukiwany przez saperów.

[AKTUALIZACJA, godz. 12.15]

Działania zostały zakończone. Mieszkańcy mogą już wrócić do swoich domów.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

979 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39