Odnowienie skweru im. Adamowicza kosztowało 2,7 mln zł. Jak teraz wygląda? [ZDJĘCIA]

2024.05.22 06:57
W najbliższą niedzielę (26 maja) miasto otworzy skwer im. Pawła Adamowicza. Warto zaznaczyć, że koszt modernizacji sięgnął ponad 2,7 mln zł. Tuż przed otwarciem sprawdzamy, jak prezentuje się odnowione miejsce.
Odnowienie skweru im. Adamowicza kosztowało 2,7 mln zł. Jak teraz wygląda? [ZDJĘCIA]
Fot: Redakcja BiałystokOnline.pl

Co powstało w ramach inwestycji?

Skwer im. Pawła Adamowicza został podzielony na dwie odrębne strefy, tworząc przestrzeń zarówno reprezentacyjną, jak i miejsce do relaksu. W pierwszej części stoi pomnik Ludwika Zamenhofa – symbolicznej postaci, której działalność związana jest z kształtowaniem świadomości międzynarodowej. Druga strefa skweru, przeznaczona głównie do rekreacji i wypoczynku, wzbogacona została o fontannę oraz liczne ławki, zapewniające wygodne miejsca do odpoczynku.

Centralnym elementem strefy rekreacyjno-wypoczynkowej jest nowa fontanna posadzkowa, z ciekawym designem. Jej nawierzchnia wykonana została z ciemnoszarych płyt granitowych, które harmonijnie współgrają z ozdobnymi kulkami ze stali nierdzewnej, dodając elegancji i nowoczesności całej kompozycji. Fontanna została wyposażona w 12 dysz, zintegrowanych z reflektorami oświetleniowymi, które ożywiają przestrzeń nocą, nadając jej wyjątkowy klimat. Dodatkowo, dysza centralna z lampą sterowaną stanowi efektowny akcent, przyciągając wzrok i podkreślając charakter miejsca.

Modernizacja pochłonęła 2,7 mln zł

Nie zabrakło również nowych elementów małej architektury, takich jak ławki parkowe z oparciem, ławki przysiadki, czy estetyczne kosze na śmieci, które funkcjonalnie uzupełniają przestrzeń skweru. Dodatkowo, wzbogaciła ją pergola z podwieszanymi ławkami, zapewniająca cień i wygodę w słoneczne dni. Nowa instalacja oświetleniowa doskonale oświetla skwer po zmroku, podkreślając jego walory architektoniczne i zapewniając bezpieczeństwo dla odwiedzających.

Całość została uzupełniona roślinami ozdobnymi. Aby zapewnić im odpowiednią pielęgnację, zainstalowano automatyczny system nawadniania roślin.

Koszt całej modernizacji skweru im. Pawła Adamowicza przekroczył kwotę 2,7 miliona złotych. Pierwotnie planowano przeznaczyć na ten cel około 2,5 miliona złotych, jednak wysokie oferty złożone przez wykonawców wymusiły zwiększenie budżetu.

Oficjalne otwarcie i festyn

W przeddzień obchodów Dnia Samorządu Terytorialnego, czyli w niedzielę (26 maja) mieszkańcy Białegostoku będą mieli okazję uczestniczyć w uroczystym otwarciu Skweru im. Pawła Adamowicza. Ceremonia rozpocznie się o godzinie 13:00 i będzie miała miejsce na samym skwerze. Warto odnotować, że inicjatywa ta ma symboliczne znaczenie, podkreślając rolę samorządu i zaangażowanie społeczności lokalnej w tworzenie przestrzeni publicznej.

To jednak nie koniec atrakcji tego dnia. Od godziny 13:30 do 16:00 odbędzie się w tym malowniczym miejscu Festyn Samorządności. Na to wydarzenie serdecznie zaprasza prezydent Białegostoku, Tadeusz Truskolaski. Festyn ten ma na celu promowanie idei partycypacji społecznej oraz integrację mieszkańców różnych grup wiekowych.

Na miejscu będzie pokaz baniek mydlanych, kreatywny kącik plastyczny dla najmłodszych oraz giga gry, w których wszyscy będą mogli wziąć udział, niezależnie od wieku. Miłośnicy gier planszowych będą mieli okazję do zaciętych pojedynków w szachy czy inne popularne gry. Ponadto, dla wszystkich uczestników przewidziano bezpłatną kawę i lody, aby umilić letni dzień spędzony na wspólnej zabawie.

– Festyn będzie znakomitą okazją do odwiedzenia Skweru im. Pawła Adamowicza, który po odnowieniu stał się pięknym miejscem rekreacyjno-wypoczynkowym. Wiem, że nie muszę nikomu przypominać życiorysu śp. Pawła Adamowicza. Cieszę się, że Białystok uhonorował w taki sposób tego wspaniałego samorządowca – powiedział prezydent Białegostoku. – To właśnie tutaj w przeddzień Dnia Samorządu Terytorialnego będziemy obchodzić święto polskiego samorządu. Zapraszam mieszkańców Białegostoku do wspólnego świętowania podczas Festynu Samorządności - dodał Tadeusz Truskolaski.

Nie wszystkim podoba się patron

We wrześniu 2020 roku odsłonięto tablicę z nazwą skweru im. Pawła Adamowicza. Na uroczystość przyjechali prezydenci największych polskich miast.

– Paweł był wzorem tolerancji, dlatego też myślę, że to jest miejsce godne swego patrona. Był dobrym człowiekiem po prostu. Kochał ludzi i wybierał takie rozwiązania, które ludzi nigdy nie krzywdziły, służył im z całą mocą, za co spotkały go ogromne szykany – tak mówił o tragicznie zmarłym Adamowiczu prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Mimo zaangażowania miasta w nadanie skwerowi imienia Pawła Adamowicza, niektórzy mieszkańcy Białegostoku wyrazili swoje zastrzeżenia. Wskazywali, że nie uważają, by Paweł Adamowicz miał jakiekolwiek związki z ich miastem, ani nie przyczynił się w istotny sposób do jego rozwoju.

Redakcja MW
24@bialystokonline.pl

1505 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39