Ogłoszono nowy przetarg na odbiór odpadów

2014.01.15 00:00
Ogłoszono przetarg na odbiór odpadów od mieszkańców i firm z Białegostoku. Choć nowe umowy mają obowiązywać dopiero w lipcu, miasto chce zabezpieczyć się, przed ewentualnymi konsekwencjami przedłużającej się procedury przetargowej.
Ogłoszono nowy przetarg na odbiór odpadów
Fot: ESD

- Przetarg ogłosiliśmy już w styczniu, aby mieć pewność, że pomimo skomplikowanych procedur oraz w sytuacjach, gdy będą odwołania i protesty, zdążymy z jego rozstrzygnięciem przed 1 lipca. Według naszych założeń, umowy chcemy zawrzeć do końca kwietnia, tak aby zmiany przebiegły płynnie i bez uciążliwości dla mieszkańców - zaznacza Adam Kamiński, wiceprezes zarządu spółki Lech.

Tak jak dotychczas, firmy które podpiszą z miastem umowę, oprócz odbioru odpadów od właścicieli nieruchomości zobowiązane będą do dostarczenia pojemników i worków na śmieci. Nowością będzie zobowiązanie ich do tworzenia i gniazd. Dodatkowo częściej będą odbierały odpady zielone - nie 8, a 11 razy w roku.

Termin składania ofert w przetargu upływa 18 lutego. Umowy będą obowiązywały do 30 września 2016 r. W tej chwili, w zależności od sektora miasta, odpady odbierają firmy: MPO, Czyścioch i Astwa.

Od lipca zaczną obowiązywać nowe zasady dla firm, ale też i dla mieszkańców - będziemy musieli bowiem wysegregowywać nie tylko szkło, odpady zielone i wielkogabarytowe, ale również zmieszane odpady suche, czyli opakowania plastikowe, wielomateriałowe, drobny złom oraz makulaturę

Jest jednak też i dobra wiadomość. Od marca za odbiór posegregowanych odpadów zapłacimy mniej. Gospodarstwa domowe o powierzchni do 40 m2 zamiast 19 zł, będą płacić 15 zł, od 40 m2 do 80 m2 zamiast 35 zł - 28 zł, zaś większym niż 80-metrowe opłata z 45 zł zostanie obniżona do 36 zł. Nowe stawki zaproponowane przez prezydenta miasta muszą jeszcze potwierdzić białostoccy radni. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się 20 stycznia. Na dzisiejszym posiedzeniu Komisja Budżetu i Finansów już pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w tej sprawie.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl

1773 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39