OiFP. Hołd dla poety i transmisja opery

2019.11.06 12:27
W najbliższy piątek w sali koncertowej przy ulicy Podleśnej melomani usłyszą Requiem Giuseppe Verdiego w wykonaniu Orkiestry i Chóru Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją Maestro Mirosława Jacka Błaszczyka. W sobotę mogą obejrzeć transmisję "Madame Butterfly".
OiFP. Hołd dla poety i transmisja opery
Fot: OiFP
Mihail Mihaylov

Requiem Giuseppe Verdiego

Giuseppe Verdiego pamiętamy przede wszystkim jako twórcę oper: "Rigoletta", "Traviaty", "Aidy", "Otella", "Falstaffa", w sumie skomponował ich niemal trzydzieści. Jednak osobne i ważne miejsce zajmuje w jego twórczości Requiem, napisane spontanicznie na wieść o śmierci przyjaciela, wybitnego poety włoskiego romantyzmu, Aleksandra Manzoniego. Ten przejmujący ból i żal na równi z doskonałą techniką kompozytorską przełożyły się na niezwykłą siłę oddziaływania dzieła. Messa da Requiem to niezwykle udana synteza indywidualnego stylu operowego kompozytora, elementów włoskiej muzyki kościelnej i współczesnych mu środków wyrazu.

Przed nie lada zadaniem stanie znakomity Chór OiFP pod kierownictwem prof. Violetty Bieleckiej. Chóralne partie - bądź a cappella, bądź utrzymane w stylu chorału gregoriańskiego, a niekiedy recytatywy stylizowane na wzór psalmodii - charakteryzuje swoboda Verdiego w stosowaniu polifonicznej faktury. O oryginalności całości przesądza jednak melodyka i mistrzowska dbałość o wybrzmienie czystego piękna, dzięki którym, mimo żałobnego nastroju, na całe dzieło pada ciepłe światło Południa.

Partie solowe zaśpiewają: Iwona Socha - sopran, Roksana Wardenga - alt, Mihail Mihaylov - tenor oraz Grzegorz Szostak - bas.

Początek koncertu o godz. 19.00. Portal BiałystokOnline jest patronem medialnym wydarzenia.

Zobacz też: Requiem Giuseppe Verdiego w OiFP

"Madame Butterfly" w MET

"Madame Butterfly" Giacomo Pucciniego powraca w nowej obsadzie na scenę nowojorskiej The Metropolitan Opera. Transmisję na żywo można obejrzeć w Operze i Filharmonii Podlaskiej w sobotę (9.11). Początek o godz. 18.55.

Słynny operowy wyciskacz łez w nawiązującej do japońskiej tradycji teatralnej inscenizacji nieżyjącego już Anthony'ego Minghelli (oscarowy "Angielski pacjent" z Ralphem Fiennesem) powraca do cyklu "The Met: Live in HD" na życzenie publiczności po raz trzeci. Opowieść o młodziutkiej gejszy Cio-Cio-San, która naiwnie wierzy, że amerykański marynarz zawarł z nią małżeństwo z miłości i uczyni z niej prawdziwą amerykańską żonę, zmoczyła już miliony chusteczek na całym świecie. Pracując nad partyturą, Puccini przestudiował kulturę i muzykę Japonii i wplótł do kompozycji m.in. dziecięce piosenki i muzykę towarzyszącą świętu kwitnących wiśni. Tym razem w postać tytułową wcieli się chińska sopranistka Hui He, Pinkertonem będzie Włoch Andrea Carè, a w roli amerykańskiego konsula Sharplessa wystąpi Paulo Szot, Brazylijczyk polskiego pochodzenia (studiował na Uniwersytecie Jagiellońskim i występował w Zespole Pieśni i Tańca "Śląsk").

W rolach głównych: Hui He jako Cio-Cio-San, czyli Pani Motyl, Elizabeth DeShong jako Suzuki, Andrea Carè jako porucznik Pinkerton, Paulo Szot jako konsul Sharpless. Występują także soliści, chór, balet i orkiestra The Metropolitan Opera w Nowym Jorku.

Zobacz też: "Madame Butterfly" Pucciniego na żywo z MET w OiFP

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1086 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39