Okupacja Film Festival & Education w Kopiluwaku

2011.04.21 00:00
"Okupacja" to festiwal jednego dnia o zasięgu ogólnopolskim. 26 kwietna w 43 miastach Polski odbędą się projekcje filmów, których tematyka związana jest z militarną okupacją oraz aktualną sytuacją w rejonach okupowanych, takich jak: Tybet, Palestyna, Irak, Afganistan, Czeczenia.
Okupacja Film Festival & Education w Kopiluwaku
Fot: materiały organizatora

Celem wydarzenia jest przede wszystkim edukacja dotycząca istniejących konfliktów, mechanizmów jakie nimi rządzą oraz efektów jakie wywierają na lokalne społeczności i społeczeństwo. Organizatorzy chcą zachęcić ludzi do wymiany opinii oraz dzielenia się własnymi poglądami oraz spostrzeżeniami dotyczącymi okupacji ukazanych w filmach. W tym celu powstaje strona internetowa http://www.uwagaokupacja.pl, która będzie platformą wymiany wiedzy.

Pomysłodawcą festiwalu jest Tamir Halperin urodzony w Izraelu przed początkiem okupacji wschodniej części Jerozolimy, Zachodniego Brzegu i Gazy. Tam poznał realia okupacji, odbywając trzymiesięczną służbę wojskową i uczestnicząc w patrolach na terenach okupowanych. W wyniku tych zdarzeń postanowił nigdy więcej nie brać udziału w działaniach militarnych skierowanych przeciwko ludności Palestyńskiej, uznając, iż mają one wymiar zbrodni przeciwko ludzkości. Z powodu odmowy, dwa razy trafił za to do więzienia. Doświadczenia Tamira w Palestynie skłoniły go do poszukiwania rozwiązań dla różnych sytuacji konfliktowych na świecie.

Okupacja Film Festival & Education odbędzie się 26 kwietnia o godz. 19 w Klubokawiarni Kopiluwak. W programie m.in projekcja "Lekcji Białoruskiego" w reżyserii Mirosława Dembińskiego. Film opowiada o wydarzeniach z "majdanu" w Mińsku. Wstęp wolny.

MAG

1149 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39