Opera i Filharmonia Podlaska kończy sezon artystyczny. Na pożegnanie usłyszymy "Halkę"

2024.06.19 08:22
Sezon artystyczny w Operze i Filharmonii Podlaskiej kończy się już w piątek. Na scenie zostanie zaprezentowana "Halka" Stanisława Moniuszko. OiFP podsumowuje sezon i zapowiada co nas czeka w kolejnym.
Opera i Filharmonia Podlaska kończy sezon artystyczny. Na pożegnanie usłyszymy "Halkę"
Fot: Daria Lickiewicz

Opera i Filharmonia Podlaska to kulturalne serce naszego regionu. Na jej deskach, w sezonie artystycznym 2023/2024 instytucja zrealizowała łącznie 269 wydarzeń. Łącznie na widowni zasiadło 75 tys. osób.

Mieszkańcy naszego regionu byli częstowani premierami. Zobaczyliśmyu m.in. taneczno-wokalne show "Life is a Cabaret", czy też inscenizację "Pajace. Rycerskość wieśniacza" w reżyserii Michała Znanieckiego. Podczas podsumowania sezonu 2023/2024 nie obeszło się bez podziękowań od wieloletnich sponsorów OiFP.

- Cieszymy się, że możemy być mecenasem Opery i Filharmonii Podlaskiej, a tym samym tych licznych wydarzeń. Jako firma STRABAG budujemy w regionie, jesteśmy tutaj obecni, ale cieszymy się tym bardziej, że możemy być tutaj z naszym innym projektem budowlanym "Budujemy Klimat Kultury" i móc dołożyć cegiełkę do wspierania kultury właśnie w Białymstoku, w sercu Podlasia - mówi reprezentująca sponsora generalnego OiFP, firmę STRABAG, Katarzyna Tyska.

- Jesteśmy z OiFP już naprawdę długo i liczę na to, że nasza współpraca będzie na tyle fajna i pomyślnie się układała, że kolejny rok również będziemy państwa wspierać, ale również uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach. To jest niezwykłe mieć taką możliwość. Ja jako białostoczanka jestem dumna z tego, że mamy u nas taką instytucję - dodaje Dyrektor Makroregionu PKO BP Elżbieta Żaworonek.

Sezon artystyczny 2023/2024 w OiFP zakończy wyjątkowy koncert

Sezon artystyczny 2023/2024 OiFP ukoronuje koncertowe wykonanie "Halki" Stanisława Moniuszki we włoskiej wersji językowej. Orkiestrę i chór poprowadzi Maestro Fabio Biondi.

- Pierwsze moje spotkanie ze Stanisławem Moniuszko było osiem lat temu. To pierwsze spotkanie było dwuetapową miłością, w którym na początku poznałem jego dzieło, a później chór naszego teatru. Były to dwa wielkie zakochania w jednym. Wyjątkowy chór i marzenie, żeby pokazać to całemu światu. To pierwsze spotkanie, a potem prowadzenie projektów Moniuszkowskich pozwoliło nagrać płyty, w tym ostatnią "Straszny dwór". To właśnie Festiwal "Chopin i Jego Europa" z Warszawy pozwolił i zmusił mnie, aby poznać Moniuszko - mówił maestro Fabio Biondi, w tłumaczeniu Michała Znaneckiego.

Fabio Biondi wspomina, że jego pierwsze spotkanie z "Halką" było wyjątkowo silnym przeżyciem już podczas pierwszego czytania. W tym dziele dostrzegł znaki i kierunki, które uznał za wyjątkowe. "Halkę" w wykonaniu Fabio Biondiego będzie można usłyszeć już w piątek (21 czerwca).

Sezon artystyczny 2024/2025 w OiFP będzie jubileuszem

Nadchodzący sezon artystyczny będzie jubileuszem działalności Opery i Filharmonii Podlaskiej. Instytucja ta zaczęła powstawać 70 lat temu, natomiast pierwszy koncert w ramach jej działalności odbył się w okolicach marca, 40 lat temu. Inauguracja sezonu artystycznego 2024/2025 odbędzie się w październiku tego roku.

- Krzysztof Mejer napisał utwór z zamówień kompozytorskich na dwa flety i orkiestrę symfoniczną, gdzie m.in. zagra Łukasz Długosz, jeden z najwybitniejszych flecistów. Później zabrzmi słynna symfonia Gustava Mahlera "V Symfonia". Z okazji 40-lecia śmierci naszego wybitnego ks. Jerzego Popiełuszki orkiestra wykona wraz z chórem i solistami słynny requiem Giuseppe Verdiego. Także w październiku będzie wznowienie "Barona Cygańskiego" - zapowiada kierownik artystyczny OiFP prof. Mirosław Jacek Błaszczyk.

W listopadzie OiFP będzie czcić pamięć związanego z instytucją i nieżyjącego już Krzysztofa Pendereckiego. Swój jubileusz będzie obchodził maestro Antoni Wit, który poprowadzi symfonie Beethovena, natomiast Tadeusz Kozłowski zaprezentuje najsłynniejsze arie Giacomo Pucciniego. W grudniu odbędzie się koncert kolęd, a z okazji Sylwestra wystąpi Wiesław Ochman wraz z synem Krystianem.

Nowy rok rozpoczniemy z powrotami i nowościami

W styczniu 2025 roku powrócą koncerty muzyki filmowej oraz wznowienie "Pajaców". W planach jest koncert karnawałowy, którego gwiazdą będzie Joanna Woś. Luty na deskach OiFP przyniesie "Harnasie" Karola Szymanowskiego oraz przygotowanie do musicalu Gary Goodmana o Krystynie Skarbek, w reżyserii Michała Znanieckiego.

- To jest osoba jak mówią "James Bond w spódnicy". To była ulubienica samego Churchilla. To osoba, która uratowała niebywale wiele ludzi, nie tylko pochodzenia żydowskiego, w bardzo trudnej sytuacji II wojny światowej. Kobieta, która nie bała się latać samolotami. W bardzo trudnych sytuacjach wychodziła obronną ręką. Niestety tragicznie zmarła - opowiada prof. Mirosław Jacek Błaszczyk.

Najważniejszym miesiącem dla instytucji będzie marzec. Na scenie OiFP wystąpi Aleksandra Kurzak. Jej występ planowany jest na 14 marca, natomiast 21 marca odbędzie się główny koncert, w ramach którego wystąpi Orkiestra wraz z Chórem. W kwietniu do OiFP przyjedzie maestro Jerzy Maksymiuk, natomiast w maju instytucję odwiedzi Kevin Kenner. W czerwcu, na zakończenie sezonu zabrzmi "Symphony No. 3" Gustava Mahlera z Małgorzatą Walewską w roli solistki. OiFP zapowiada również nowy projekt "Akademia Młodego Melomana", skupiający się na edukacji dzieci i młodzieży pod względem symfonicznym, a także powrót "Life is a Cabaret". Jedno jest pewne - jest na co czekać!

Daria Lickiewicz
24@bialystokonline.pl

1133 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39