Opera i Filharmonia Podlaska w nowej siedzibie. Czas na wielką inaugurację

2012.09.27 00:00
Operę otwiera się raz na dwieście lat - powiedział dziś Roberto Skolmowski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej. Już jutro wielka inauguracja nowego sezonu w gmachu przy Odeskiej i premiera opery "Straszny dwór". W sobotę odbędzie się z kolei polska premiera musicalu "Korczak".
Opera i Filharmonia Podlaska w nowej siedzibie. Czas na wielką inaugurację
Fot: materiały OiFP
Inaugurację uświetni premiera "Strasznego dworu"

- Po sześciu latach od momentu, kiedy zarząd województwa podlaskiego podjął uchwałę o budowie Opery dotarliśmy do szczęśliwego finału. To pierwsze w regionie przedsięwzięcie na taką skalę - przyznał marszałek Jarosław Dworzański. - Wiele razy zadawano pytanie, czy warto, czy podołamy finansowo. Myślę, że szczególnie w naszym regionie, gdzie tyle się mówi o wielokulturowości, była potrzeba powołania instytucji, która będzie Europejskim Centrum Sztuki i która wypracuje formułę międzynarodowej współpracy.

"Straszny dwór" w wielokulturowym sosie

Wielką inaugurację otworzy wykonanie utworu skomponowanego przez Jerzego Maksymiuka specjalnie na inaugurację nowego gmachu - "Fanfara na uroczystość" (godz. 18). Po oficjalnym przywitaniu i przemówieniach rozpocznie się premiera opery "Straszny dwór".
- Ogrom tego widowiska jest imponujący - przekonuje Roberto Skolmowski, reżyser opery. - Dekoracje przyjechały dziewięcioma tirami. Przygotowaliśmy około trzystu kostiumów, drugie tyle rekwizytów, całość wykonana jest z ogromną starannością. Założenie było takie, by zarówno dekoracje do "Strasznego dworu", jak i do "Korczaka" stanowiły trwały majątek Opery i można w nich było zagrać kilka innych sztuk.
Dyrektor Skolmowski dodaje, że przenosi "Straszny dwór" z Mazowsza na Podlasie, nawiązując w ten sposób do obecnej tutaj wielokulturowości.

W sobotę rządzą dzieci

Drugi dzień inauguracji upłynie pod znakiem Janusza Korczaka. O godz. 10 rozpocznie się konferencja Rzecznika Praw Dziecka "Ku dorosłości". Gospodarzem tego dnia będzie młodzież, która zjedzie do Białegostoku z całego województwa. Gośćmi będą także dzieci ze szkoły w Borczu, które odznaczą Henrykę Krzywonos-Strycharską Orderem Uśmiechu. O godz. 14.45 rozpocznie się polska prapremiera musicalu "Korczak", premierę przewidziano na godz. 19.10.
Ponadto we współpracy z gminą Mielnik została przygotowana wystawa kostiumów i rekwizytów z Trylogii. Eksponaty zostały wypożyczone również z podlaskich muzeów, m.in. z Drohiczyna i Ciechanowca. Atrakcją będzie wspaniały turecki namiot. Na niedzielę zaplanowano drugą premierę opery "Straszny dwór".

Goście z całego kraju

Na inaugurację zjadą goście z całego kraju. Listę otwiera minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Obecni będą także urzędnicy tego resortu. Do Białegostoku przyjadą także m.in. minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak i Karolina Kaczorowska, żona ostatniego prezydenta na uchodźstwie - Ryszarda Kaczorowskiego. W inauguracji wezmą udział również parlamentarzyści z województwa podlaskiego, marszałkowie kilku województw, prezydenci miast, ambasadorzy i konsulowie oraz duchowni. Zaproszenie otrzymał także premier Donald Tusk, jego przyjazd nie jest jednak potwierdzony.

Bilety na październik i listopad wyprzedane

Zainteresowanie operą "Straszny dwór" i musicalem "Korczak" jest ogromne. Bilety na oba wydarzenia rozeszły się z dużym wyprzedzeniem. Można jeszcze kupić wejściówki na niektóre przedstawienia "Korczaka". Ci, którzy nie nabyli biletów na "Straszny dwór", operę będą mogli obejrzeć najwcześniej w grudniu. Do końca roku OiFP zagra "Korczaka" 14 razy, "Straszny dwór" - 16. W związku z ogromnym zainteresowaniem operą Moniuszki planowane jest jedno dodatkowe przedstawienie.

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1613 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39