Opowiedzieli o swoich świątecznych tradycjach i śpiewali kolędy popularne w ich krajach

2018.12.05 11:57
Wielu studentów z zagranicy przyjeżdża do nas, by tu studiować. Z okazji zbliżających się świąt spotkał się z nimi prezydent, by m.in. wspólnie śpiewać kolędy.
Opowiedzieli o swoich świątecznych tradycjach i śpiewali kolędy popularne w ich krajach
Fot: PB

Zagraniczni studenci wzięli udział w przedświątecznym spotkaniu

We wtorek (4.12) z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia obcokrajowcy z Politechniki Białostockiej spotkali się z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim, by wspólnie przygotowywać się do tego wyjątkowego okresu. "Christmas Meeting with President" - bo tak się nazywa to wydarzenie - odbyło się już po raz siódmy, za każdym razem ciesząc się sporą popularnością.

- To ważny element integracji studentów obcokrajowców nie tylko z naszą uczelnią, ale w ogóle z miastem. Jednocześnie to bardzo ciepły i naprawdę serdeczny gest ze strony Pana Prezydenta. Spotkanie i rozmowa z nim jest dla naszych studentów wydarzeniem nobilitującym – czują się docenieni i jeszcze cieplej witani w Białymstoku – podkreślała prof. Marta Kosior-Kazberuk, prorektor ds. kształcenia i współpracy międzynarodowej PB.

- Politechnika Białostocka wymyśliła ciekawą formułę spotkań świątecznych, które mają charakter integracyjno-edukacyjny. Każdego roku uczestniczę w nich z wielką przyjemnością. Spotkania te służą przede wszystkim wymianie doświadczeń, prezentacji tradycji kulturowych i lepszemu poznawaniu się. Staram się zawsze powiedzieć studentom z zagranicy kilka słów o naszym mieście, a także odpowiedzieć na ich pytania – dodał prezydent Tadeusz Truskolaski.

Były rozmowy z prezydentem i wiele atrakcji

Studenci mieli okazję do wspólnych rozmów z włodarzem miasta. Zadawali mu wiele różnych pytań, np. dotyczących tego, jak zmienia się Białystok w ciągu ostatnich lat. Jak zapewnił ich Truskolaski – sama ich obecność u nas, chęć mieszkania tu i studiowania jest najlepszym dowodem na to, że Białystok należy do europejskiej wspólnoty.

- Wasza obecność jest dla nas bardzo cenna, otwiera nas, mieszkańców, na inne kultury, różnorodność światopoglądów, uczy akceptacji, a także... mobilizuje do nauki języków – mówił prezydent. Mam nadzieję, że po powrocie do swoich krajów i rodzin, będziecie dobrze wspominać pobyt u nas i staniecie się ambasadorami Białegostoku – dodawał.

Na uczestników spotkania czekało też wiele przeróżnych atrakcji. Wśród nich – konkurs na najpiękniejszą "ludzką" choinkę oraz najdłuższy choinkowy łańcuch. Głos zabrali też studenci Zimbabwe, którzy nie tylko zaśpiewali swoje pieśni, ale i opowiedzieli o zwyczajach świątecznych, które obowiązują w ich kraju. Wiele osób zapewne zdziwiło się, że najpopularniejszą potrawą wigilijną w Zimbabwe jest smażony kurczak i ryż.

W przedświątecznym spotkaniu wzięli udział również goście International Staff Week, które odbywa się na Politechnice Białostockiej od 3 do 7 grudnia. Goście reprezentują szkoły wyższe z Albanii, Algierii, Białorusi, Ekwadoru, Indonezji, Malezji, Meksyku, Paragwaju, Serbii oraz Wietnamu, z którymi Politechnika Białostocka realizuje aktywne umowy partnerskie w ramach programu Erasmus+.

Podczas każdego semestru na największej uczelni technicznej w regionie studiuje około 350 zagranicznych studentów.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

1170 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39