Opowieści z Syberii. Poszukiwani świadkowie historii

2012.05.31 00:00
"Historie z życia. Wspomnienia świadków Syberii" - pod tym tytułem rozpoczyna się wspólny projekt Fundacji Okno Na Wschód z Białegostoku oraz Towarzystwa Białoruskiej Szkoły z Grodna. Poszukują oni wszystkich tych, których połączyła historia przymusowych wywózek: zesłanych, ich rodzin oraz przyjaciół; wszystkich, którzy mogliby wnieść swoje refleksje i doświadczenia, aby przekazać współczesnym prawdę o tych ciężkich czasach.
Opowieści z Syberii. Poszukiwani świadkowie historii
Fot: materiały organizatora

Cel to ujęcie wspólnych losów Polaków i Białorusinów zesłanych podczas reżimu stalinowskiego na wschód. Będzie to próba ujęcia tych - zdawać by się mogło odmiennych - losów we wspólną historię, wolną od podziałów i politycznych niejasności. Różnice w podejściu do zagadnienia deportacji, jakie istnieją pomiędzy Polską a Białorusią zdają się być nie do pogodzenia. W pierwszym przypadku otwarte dyskusje i omijanie tematyki w drugim przypadku. Badania opierać się będą na historii mówionej, która odchodzi wraz z jej świadkami. Mieszana polsko-białoruska grupa badawcza zamierza przedstawić problematykę w szerszym kontekście - wspólnego europejskiego doświadczenia, a nie jedynie w granicach wyznaczonych przez państwa i ideologię. Przedsięwzięcie wspiera niemiecka fundacja Geschichtswerkstatt-Europa.

Realizatorzy projektu poszukują wszystkich tych, których połączyła historia przymusowych wywózek: zesłanych, ich rodzin i przyjaciół. Wszystkich tych, którzy mogliby wnieść swoje refleksje i doświadczenia, aby przekazać współczesnym prawdę o tych ciężkich czasach. Ich opowieści znalazłyby się w filmie dokumentalnym. Wszystkie osoby, które mogą pomóc w tym przedsięwzięciu i chciałyby opowiedzieć o swoich doświadczeniach, proszone są o kontakt mailowy: life.stories.siberia@gmail.com i telefoniczny: 793 054 062.

andy

1282 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39