Oprowadzania z audiodeskrypcją po wystawach. Wstęp jest wolny

2017.11.12 15:47
Wystawy "Centralna, Środkowo-Wschodnia" i "Kino-oko. Wokół Wiertowa i konstruktywizmu" w Galerii Arsenał są dostępne dla osób niewidomych i słabowidzących. W listopadzie organizowane są oprowadzania z audiodeskrypcją.
Oprowadzania z audiodeskrypcją po wystawach. Wstęp jest wolny
Fot: materiały
"Ćwiczenia na 2 ręce" Józefa Robakowskiego

Wystawa "Centralna, Środkowo-Wschodnia"

Fotografia środkowoeuropejska nie doczekała się jak do tej pory osobnego, monograficznego opracowania. Choć twórcy z Węgier, Polski, Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy, Estonii i Ukrainy uznawani są "na Zachodzie" za osobny, ciekawy fenomen, to właściwie nie wiemy nic o specyfice ich działalności i charakterze artystycznej pracy. Wystawa "Centralna, Środkowo-Wschodnia" przedstawia tych artystów.

Oprowadzania z audiodeskrypcją po wystawie odbędą się: 15 listopada o godz. 17.00 - oprowadzania po wystawie z elementami audiodeskrypcji (widzącym zasłaniane są oczy i zwiedzają oni część wystawy bez patrzenia) i 16 listopada o godz. 15.30.

Wystawa "Kino-oko. Wokół Wiertowa i konstruktywizmu"

- Dziga Wiertow, urodzony w Białymstoku w 1896 r., jest uznawany za jednego z najważniejszych przedstawicieli kina konstruktywistycznej awangardy filmowej. Był tym, kto wyzwolił kinematografię spod władzy tradycyjnego teatru i literatury, poszukując nowego, międzynarodowego i absolutnego języka kina. Stworzył niezwykle rewolucyjny eksperyment "kina-oka", rejestrującego prawdę o świecie za pomocą kamery. W przekonaniu Wiertowa to właśnie kamera "widzi lepiej" niż człowiek, bowiem usuwa wszystkie deformacje i złudzenia, którym podlega ludzkie oko - pisze Przemysław Strożek, kurator wystawy "Kino-oko. Wokół Wiertowa i konstruktywizmu".

Rok Awangardy w Polsce daje znakomitą okazją do nowego spojrzenia na dziedzictwo Wiertowa i rosyjskiego konstruktywizmu. Wystawa ma na celu ukazanie, w jaki sposób idee urodzonego w Białymstoku Wiertowa materializują się w praktykach współczesnych polskich artystów.

Oprowadzania z audiodeskrypcją po wystawie odbędą się: 22 listopada o godz. 14.00, 23 listopada o godz. 12.00 - oprowadzania po wystawie z elementami audiodeskrypcji (widzącym zasłaniane są oczy i zwiedzają oni część wystawy bez patrzenia) i 24 listopada o godz. 12.30.

Na wszystkie oprowadzania wstęp jest wolny.

Audiodeskrypcja - szansa na kontakt ze sztuką

Audiodeskrypcja jest metodą, która umożliwia osobom niewidomym lub słabowidzącym zapoznanie się z dorobkiem sztuki filmowej, teatralnej czy plastycznej. W przypadku filmu lub teatru uzupełnieniem opisu są dialogi, muzyka i inne dźwięki przynależne ruchomemu obrazowi. Natomiast malarstwo, rzeźba czy architektura mogą najczęściej zaistnieć dla osoby niewidomej wyłącznie dzięki słownemu przekładowi.

Szczegóły: Oprowadzania z audiodeskrypcją po wystawach w Galerii Arsenał

Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl

1136 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39