Organowa muzyka znów zabrzmi w katedrze

2009.07.07 00:00
Cykl siedmiu koncertów organowych rozpoczyna się w piątek, 10 lipca w białostockiej farze.

To ich XIV edycja. - W tym roku będziemy mogli posłuchać dużo muzyki Mendelssohna, bowiem przypada 200-lecie urodzin tego kompozytora - mówił w czasie konferencji prasowej Józef Kotowicz, muzyk i pedagog, który sprawuje artystyczne kierownictwo nad koncertami. Będzie też muzyka innych twórców. Co tydzień w piątek w katedrze rozbrzmiewać będą utwory, których nie można usłyszeć nigdzie indziej. W programie znalazła się muzyka fińska czy amerykańska tak różniąca się od europejskiej.
Cykl rozpocznie występ Setha Nelsona, organisty ze Stanów Zjednoczonych, a dokładnie ze stanu Teksas. Wykona on m.in. utwory Bacha i Mendelssohna. Tydzień później, 17 lipca zagra organista warszawskiej Bazyliki Archikatedralnej pw. Jana Chrzciciela Piotr Rachoń. 24 lipca za instrumentem, który w zeszłym roku obchodził swoje stulecie usiądzie Józef Kotowicz.

Po raz pierwszy w Białymstoku wystąpi Eugenio Fagiani z Włoch. Józef Kotowicz podkreślił, że koncert 31 lipca będzie wyjątkowy, gdyż włoski organista wykona improwizacje na tematy podane przez publiczność. - Takie występy odbywały się sporadycznie. Są jednak ciekawostką. Poza tym nie każdy ma dar do improwizacji - dodał.
Będzie też okazja, by poznać bliżej muzykę skandynawską. 14 sierpnia usłyszymy fińskiego organistę Ville Urponena, wykładowcę na Akademii Muzycznej im. J. Sibeliusa w Helsinkach. Białostockie koncerty zakończy 21 sierpnia występ Jakuba Garbacza, organisty z Łodzi z towarzyszeniem Hajnowskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Ewy Barbary Rafałko.

Ksiądz prałat Henryk Żukowski, proboszcz parafii pw. Wniebowstąpienia NMP po raz pierwszy jest gospodarzem koncertów. - Podziwiam, jakim zainteresowaniem cieszą się one wśród publiczności. Już odbieramy telefony z pytaniami, czy w tym roku w katedrze będzie rozbrzmiewać piękna muzyka organowa - przyznał. Zapewnił również, że organy są znakomicie przygotowane do grania. - Wymieniliśmy miechy organowe, nastroiliśmy instrument. Koncerty organizują również Prezydent Miasta Białegostoku Tadeusz Truskolaski, Białostocki Ośrodek Kultury i Białostockie Stowarzyszenie Musica Sacra. - To bardzo cenna inicjatywa. W lecie w naszym mieście brakuje muzyki poważnej, organowej. Tego rodzaju koncerty gromadzą więc liczną publiczność - mówiła Grażyna Dworakowska, dyrektor Białostockiego Ośrodka Kultury.

Tradycyjnie jeden z koncertów odbędzie się w starym kościele farnym. Są tam unikalne, zabytkowe organy o ciekawym brzmieniu. 7 sierpnia zagra na nich białostoczanin Adam Owczarczuk. Na wiolonczeli towarzyszyć będzie mu również pochodząca z Białegostoku Urszula Kopijkowska. Po recitalu będzie okazja zwiedzenia podziemi najstarszego białostockiego zabytku z grobami m.in. bratanicy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Katarzyny i jego siostry, żony Jana Klemensa Branickiego, Izabeli

Wszystkie występy rozpoczynają się o godz. 19.00. Bilety kosztują 8zł. Będzie można również kupić program w cenie 2 zł. Po raz pierwszy letni cykl z muzyką organową organizowany jest też w kościele pw. NMP Matki Kościoła przy ul. Pogodnej 63. Koncerty białostockie są częścią Podlaskich Koncertów Organowych, które rozbrzmiewać będą w innych świątyniach regionu: Hajnówce, Łapach, Białowieży i Różanymstoku.
Portal BiałystokOnline.pl patronuje wydarzeniu.

andy

1655 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39