Ostatni moment na złożenie wniosku, by dostać 300 zł

2021.11.30 07:49
We wtorek, 30.11 mija termin składnia wniosków o 300 plus. Po tym terminie dokumenty nie będą już rozpatrywane.
Ostatni moment na złożenie wniosku, by dostać 300 zł
Fot: pixaay.com

Większość już złożyła wnioski o 300 plus

Większość opiekunów już złożyła wnioski o 300 zł na wyprawkę w ramach programu "Dobry Start" Ci, którzy jednak tego nie zrobili - muszą pamiętać, że termin mija we wtorek.

- W tym roku wnioski o świadczenie można złożyć wyłącznie przez internet – za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Świadczenia wypłacane są bezgotówkowo na rachunek bankowy opiekunów – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Zainteresowanie programem "Dobry Start” jest bardzo duże. W województwie podlaskim wpłynęło już ponad 87 tys. wniosków o wypłatę świadczenia. Do tej pory w regionie wypłacono ponad 123,5 tys. świadczeń na kwotę 37 mln zł. W całym kraju w ramach programu "Dobry Start" przekazano prawie 1,3 mld zł na 4,3 mln dzieci.

Składając wniosek online można na bieżąco śledzić informacje na temat jego temat.

- Jest tam widoczny status obsługi wniosku, jak również szczegółowe informacje o świadczeniu. Na Platformie Usług Elektronicznych znajduje się też cała korespondencja z ZUS w sprawie wniosku o świadczenie. Może to być wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, czy decyzja odmawiająca przyznania świadczenia - wyjaśnia rzeczniczka.

Komu przysługują pieniądze na wyprawkę?

Świadczenie w wysokości 300 zł na materiały szkolne mogą otrzymać rodzice, opiekunowie faktyczni, opiekunowi prawni, rodzice zastępczy, osoby prowadzące rodzinne domy dziecka, dyrektorzy placówek opiekuńczo-wychowawczych, dyrektorzy regionalni placówek opiekuńczo-terapeutycznych i osoby uczące się. W przypadku, gdy rodzice na zmianę zajmują się dzieckiem (zgodnie z orzeczeniem sądu), to świadczenie będzie im wypłacane w połowie tej kwoty. Pieniądze na materiały szkolne otrzymają także uczniowie szkół dla dorosłych, w tym policealnych. 300+ przysługuje do czasu ukończenia 20. roku życia. Jeśli dziecko ma orzeczenie o niepełnosprawności, maksymalny wiek wynosi wówczas 24 lata.

Świadczenie "Dobry Start" nie przysługuje przedszkolakom.

Osoby, które nie wiedzą jak złożyć wnioski mogą korzystać z pomocy pracowników ZUS, w urzędach. Na takie spotkanie należy zabrać ze sobą dowód osobisty, numer rachunku bankowego, adres mailowy, a także orzeczenie o niepełnosprawności, jeśli dziecko kontynuuje naukę po ukończeniu 20-tego roku życia. Niezbędny jest również numeru PESEL dziecka, nazwa i adres szkoły, do której dziecko uczęszcza.

Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl

Polecamy lokal
1138 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39