Ostatnia rada miasta w tym roku. Nie będzie świątecznej atmosfery

2019.12.09 07:40
W poniedziałek (9 grudnia) rada miasta będzie decydować o ostatecznym kształcie budżetu na przyszły rok. Wydaje się jednak, że nie ten punkt sesji i nie spotkanie opłatkowe wzbudzą największe emocje.
Ostatnia rada miasta w tym roku. Nie będzie świątecznej atmosfery
Fot: MN

Budżet to przy tym nic

Na zakończenie pracy w 2019 roku w Radzie Miasta Białystok szykuje się kilka istotnych decyzji. Paradoksalnie najmniej emocjonującą wydaje się być ta dotycząca przyjęcia uchwały budżetowej, która nie zmieni się szczególnie w stosunku do pierwotnego projektu. Nawet jeśli prezydent wprowadzi poprawki zgłoszone przez radnych albo sami je oni przegłosują, to jest ich raptem kilkanaście na niewielkie - w skali całego budżetu - kwoty.

Zdecydowanie ważniejszy, także z punktu widzenia mieszkańców, jest punkt dotyczący zmiany ceny biletów komunikacji miejskiej. Urząd miasta chce je podnieść, żeby mniej dokładać do funkcjonowania komunikacji w przyszłych latach. Co ciekawsze, zdaniem przedstawicieli magistratu, pośrednio dzięki podwyżkom, więcej osób powinno zacząć w przyszłości korzystać z komunikacji, bo przecież środki z podwyżki biletów mają iść na odnowienie taboru i ogólnie okołokomunikacyjne inwestycje.

Mieszkańcy są raczej innego zdania, podobnie jak radni Prawa i Sprawiedliwości, którzy apelowali, żeby cen nie podnosić. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę, że bilet normalny, jednoprzejazdowy ma być droży o 1,20 zł i kosztować 4,00 zł. Wzrosną ceny wszystkich biletów, zmienią się również ich rodzaje – nie będzie np. 20-minutowych, wieloprzejazdowych biletów. Miasto rakiem, zanim jeszcze sprawą zajęto się na sesji, wycofało się z rozgraniczenia jeżdżących na białostoczan i niebiałostoczan, różnicując ceny przeznaczonych dla nich biletów okresowych. Przygotowano już autopoprawkę, która usuwa twór, jakim był "bilet białostoczanina" i ujednolica dla wszystkich ceny na bilety miesięczne (normalny 100 zł), 30-dniowe oraz 3-miesięczne.

Gorący opłatek

Jeśli jednak urząd miasta wierzy w to, że ta kosmetyka sprawi, że mieszkańcy przychylniej spojrzą na te podwyżki, władze mogą srogo rozczarować się i niewykluczone, że część tych niezadowolonych przyjdzie swoje uwagi przedstawić już na poniedziałkowej sesji. Radni mają tego dnia zaplanowany opłatek, wątpliwe jest jednak, żeby atmosfera była świąteczna. Szczególnie że to niejedyne i nieostatnie podwyżki, jakie miasto zapewnia. Nie tak dawno zatwierdzono wzrost stawek od podatku od nieruchomości czy podniesiono ceny w Strefie Płatnego Parkowania, które mają zacząć obowiązywać w następnym roku, a na tej samej sesji co bilety, dorzucą jeszcze wyższe ceny za odbiór odpadów.

Przedstawiciele magistratu tłumaczą wszystkie zwyżki tym, że dawno nie podnoszono żadnych opłat, a następny rok będzie trudny ze względu na to, że budżet stracił przez reformy rządu obcinające podatek PIT. Oczywiście zablokować mogą to jeszcze radni, tyle że większość w radzie ma Koalicja Obywatelska, która nie zamierza wchodzić w paradę prezydentowi.

Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl

1325 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39