POLECAMY
Minister Środowiska podpisał rozporządzenie w sprawie ustanowienia strefy ochronnej zwierząt łownych w otulinie Białowieskiego Parku Narodowego. To kolejny krok ku lepszej ochronie Puszczy Białowieskiej - oceniają ekolodzy.
Strefa wolna od polowań obejmuje ponad 30 km kw. lasu i pomniejsza o ok. 8% obszary obwodów łowieckich zarządzanych przez Lasy Państwowe na terenie Puszczy Białowieskiej. Celem ustanowienia strefy ochronnej zwierzyny łownej w otulinie Białowieskiego Parku Narodowego jest utrzymanie właściwej liczebności i struktury populacji poszczególnych gatunków zwierząt łownych poprzez: zachowanie naturalnych procesów kształtowania liczebności i struktury populacji poszczególnych gatunków zwierząt łownych przez nieprowadzenie odstrzałów redukcyjnych oraz likwidację nęcisk i urządzeń łowieckich. O ustanowienie strefy wolnej od polowań organizacje przyrodnicze i społeczne apelowały do ministra w zeszłym roku. Wcześniej dochodziło tam do incydentów. Na granicy parku narodowego zastrzelono żerującego przy paśniku dzika, postrzelono też łanię. Dzięki decyzji Ministra Środowiska dzika przyroda będzie ściślej chroniona. Rozporządzenie wchodzi w życie 19 kwietnia.
andy
24@bialystokonline.pl
Biznes 2026.06.15 17:10
Kultura i Rozrywka 2026.06.15 15:40
Sport 2026.06.15 15:10
Sport 2026.06.15 14:20
Nauka 2026.06.15 14:00
Rodzina 2026.06.15 13:30
Aktualności 2026.06.15 12:38
Masz ciekawy temat?
Wiesz, że zdarzyło się coś interesującego w Białymstoku lub okolicy? Chcesz abyśmy o czymś napisali?
Napisz do nas
Więcej informacji