Otulina Białowieskiego Parku Narodowego bez polowań

2011.04.14 00:00
Minister Środowiska podpisał rozporządzenie w sprawie ustanowienia strefy ochronnej zwierząt łownych w otulinie Białowieskiego Parku Narodowego. To kolejny krok ku lepszej ochronie Puszczy Białowieskiej - oceniają ekolodzy.
Otulina Białowieskiego Parku Narodowego bez polowań
Fot: sxc.hu

Strefa wolna od polowań obejmuje ponad 30 km kw. lasu i pomniejsza o ok. 8% obszary obwodów łowieckich zarządzanych przez Lasy Państwowe na terenie Puszczy Białowieskiej.

Celem ustanowienia strefy ochronnej zwierzyny łownej w otulinie Białowieskiego Parku Narodowego jest utrzymanie właściwej liczebności i struktury populacji poszczególnych gatunków zwierząt łownych poprzez: zachowanie naturalnych procesów kształtowania liczebności i struktury populacji poszczególnych gatunków zwierząt łownych przez nieprowadzenie odstrzałów redukcyjnych oraz likwidację nęcisk i urządzeń łowieckich.

O ustanowienie strefy wolnej od polowań organizacje przyrodnicze i społeczne apelowały do ministra w zeszłym roku. Wcześniej dochodziło tam do incydentów. Na granicy parku narodowego zastrzelono żerującego przy paśniku dzika, postrzelono też łanię. Dzięki decyzji Ministra Środowiska dzika przyroda będzie ściślej chroniona.

Rozporządzenie wchodzi w życie 19 kwietnia.

andy

1368 osób online
Wersja mobilna BiałystokOnline.pl
Polityka prywatności | Polityka cookies
Copyright © 2001-2024 BiałystokOnline Sp. z o.o.
Adres redakcji: ul. Sienkiewicza 49 lok. 311, Białystok, tel. 85 746 07 39